بیش از شروع یادداشت باید اذعان کرد که بازسازی استادیوم مجموعه تختی باید خیلی زودتر از این انجام می گرفت و دیرتر نیز اقدام شده است.

یادداشت-شیوابیان-سید امین موسوی

بیش از شروع یادداشت باید اذعان کرد که بازسازی استادیوم مجموعه تختی باید خیلی زودتر از این انجام می گرفت و دیرتر نیز اقدام شده است. از ۸ خرداد ماه سال جاری بطور رسمی عملیات بازسازی و بهسازی این مجموعه آغاز شده وهمچنان ادامه دارد . قرار است که استادیوم فوتبال این مجموعه بطور کلی اعم از جایگاه تماشاگران ، جایگاه مهمانان ، رختکن ، جایگاه خبرنگاران ، پیست تارتان و همچنین چمن این مجموعه مورد بهسازی و بازسازی قرار گیرد. اما مشخصا ما می خواهیم تبدیل چمن طبیعی این مجموعه به مصنوعی را مورد بررسی قرار دهیم .

در نگاه اول این موضوع باید بررسی شود که علت تعویض چمن  به مصنوعی چیست ؟ با توجه به صحبت های مسئولین امر ، عمده ترین علت را می توان به مشکل نگهداری چمن طبیعی در فصل زمستان و هنگام بارش برف اشاره کرد و همین علت باعث تبدیل چمن استادیوم به مصنوعی می شود !! آیا همین علت کافی است ؟بنظر می رسد همین علت کافی و قانع کننده نمی باشد. با توجه به تکنولوژی های جدید و روش های مدرن ، مشکل عدم نگهداری در فصل زمستان قابل حل است.

آیا می توان علت این مشکل را در مدیریت ورزش دانست ؟ با توجه به مدیریت  های ضعیف سال های اخیر در ورزش استان و واگذاری چمن طبیعی این مجموعه به امان خدا ، همچنین عدم رسیدگی و مسئولیت پذیری اعم از برگزاری جشنواره اسب در زمین این مجموعه ، می توان گفت مشکل اصلی در مدیریت ضعیف دانست. با توجه به اینکه جامعه و دلسوزان فوتبال استان بارها مخالفت خود را با اجرای چنین برنامه هایی اعلام و نسبت به مدیریت ضعیف در این رابطه هشدار داده و تاسف خورده اند.

آیا تیم های اردبیلی از این وضعیت راضی هستند ؟

در سال های اخیر که چمن مجموعه تختی با مشکلات عدیده ای روبرو بود و حتی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیز اجازه برگزاری مسابقات را نمی دادند ، تیم های اردبیلی در رقابت های مختلف کشوری از جمله لیگ سه ، لیگ مناطق و امیدها، نوجوانان و جوانان مجبور بودند در چمن مصنوعی شهرستان نمین بازی کنند که مشکلات خاص خودش را نیز داشت. حتی استادیوم علی دایی نیز بدلیل بازسازی، شرایط بازی را نداشت و عملا شهرستان اردبیل هیچ زمین چمن که قابلیت بازی رسمی کشوری را داشته باشد ، نداشت. در حال حاضر نیز این مشکل همچنان باپرجاست.

آیا مردم و جامعه فوتبال استان از این اقدام راضی هستند؟

نادر پرستار ورزشی نویس پیشکسوت در این رابطه می گوید ؛دل فوتبالی‌های اردبیل به زمین چمن طبیعی ورزشگاه تختی خوش بود که الحمدلله متخصصان همه‌ فن‌، آن را از فوتبال ما گرفتند و به‌ جایش چمن مصنوعی پهن کردند که آن‌هم آماده بهره‌برداری نشده است.

آیا تاریخ ورزش و فوتبال استان، رفتار آن‌هایی را که چمن طبیعی را برای پهن کردن چمن مصنوعی از بین بردند فراموش خواهد کرد؟

همچنین قادر دهقان پیشکسوت فوتیال استان در این رابطه می گوید ؛قطعا برای پیشرفت فوتبال هر منطقه ای ، نیاز به رساندن امکانات به استانداردهای بالا داریم . پیشرفت فوتبال در مرحله اول نیازمند زمین های چمن طبیعی با کیفیت‌های بالا و توپ هست . قطعا برای اهالی فوتبال و پیشکسوتان اردبیل استادیوم تختی یادآور روزهای شیرین در ایام گذشته هست  و چه بهتر که این استادیوم پیر با زمین چمن طبیعی در اختیار فوتبال و فوتبالیستهای اردبیل باشد. اما با توجه به عدم وجود زمین فوتبال در مرکز استان و نیاز مبرم تیم‌های اردبیل به تمرین( با در نطر گرفتن دسترسی آسان برای تیم‌ها ) چمن مصنوعی استادیوم تختی  حداقل برای کوتاه مدت مشکلات تیم‌های فوتبال اردبیل رفع گردد . امیدوارم مسئولان ذی ربط برای سالهای آتی با ایجاد زمین‌های فوتبال متعدد ( با چمن مصنوعی و طبیعی ) ، استادیوم تختی را با چمن طبیعی در اختیار جامعه فوتبال اردبیل قرار دهند .

در نهایت با توجه به مطالب ذکر شده و مطالبه جامعه فوتبال استان ، بنظر می رسد چمن مصنوعی نیاز جامعه فوتبال را برطرف نکرده و باید تعویض چمن طبیعی به مصنوعی مورد بررسی و مطالعه مجدد توسط مسئولین قرار گیرد .

  پرینت
شناسه خبر : 10140 | تاریخ انتشار : 10 آذر 1401 - 14:34 | 103 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :