بزرگترین گلیم ایران به متراژ ۲۴ مترمربع توسط استاندار اردبیل از دار قالی بریده و رونمایی شد.

به‌گزارش شیوابیان، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، با حضور استاندار اردبیل، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، بزرگترین گلیم ایران به متراژ ۲۴ مترمربع در نمایشگاه صنایع‌دستی شهرستان نمین از دار قالی بریده و رونمایی شد تا به نام نمین ثبت شود.
اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل در این مراسم و بازدید از محل موزه دائمی صنایع‌دستی شهرستان نمین اظهار کرد: این اقدام کاری شاخص برای استان به شمار می‌رود و انتظار می‌رود شاهد تداوم تولیدات این‌چنینی در سطح استان باشیم.
او برپایی ۳۰ غرفه جدید و ایجاد اشتغال و حمایت از صنعتگران صنایع‌دستی را کاری مهم قلمداد کرد و گفت: برپایی این نمایشگاه زمینه برای رونق تولید و ایجاد بازار فروش برای تولیدکنندگان را فراهم می‌کند.
استاندار اردبیل عنوان کرد: برپایی این ‌نمایشگاه و گرد هم‌ آمدن صنعتگران که به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان انجام شده، می‌تواند سبب هم‌افزایی ایده‌ها و جهش و رونق تولیدات فاخر صنایع‌دستی نمین شود.
بهنام‌جو با اشاره به ظرفیت‌های تولید صنایع‌دستی از جمله گلیم در نمین ادامه داد: شهرستان نمین مهد صنایع‌دستی بوده و به ویژه در گلیم‌بافی در سطح کشور از آن به عنوان مرکز گلیم‌بافی یاد می‌شود.
او با بیان اینکه هنر گلیم‌بافی عنبران در سطح کشور بیشتر شناخته شده است، افزود: «با مشوق‌های میراث‌فرهنگی، هنرمندان این صنایع‌دستی برای ادامه مسیر مصمم‌تر و جدی‌تر عمل می‌کنند و باید برای رونق این حرفه بیشتر تلاش کرده تا هم درآمد بهتری داشته باشند و هم برای ماندگاری این هنر ثابت قدم شوند.
بهنا‌جو بانوان زحمت‌کش این هنر را تحسین کرد و گفت: گلیم‌بافی از قدیمی‌ترین هنر‌های منطقه بوده و در اقتصاد و درآمد مردم شهرستان نمین نقش اساسی دارد.
نادر فلاحی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل نیز با قدردانی از حمایت‌های استاندار اردبیل از برنامه‌های این اداره‌کل اظهار کرد: این حمایت‌های زمینه برای توسعه فعالیت‌ها در سطح استان را فراهم کرده است.
او پشتیبانی از تولیدکنندگان صنایع‌ستی و مانع‌زدایی از فعالیت‌ها در این حوزه را از برنامه‌های مهم اداره‌کل میراث‌فرهنگی برشمرد و افزود: به دنبال این امر در صدد هستیم تا شعار سال در استان در بخش صنایع‌دستی تحقق یابد.

  پرینت
شناسه خبر : 3061 | تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1400 - 13:29 | 122 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :