سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در  کابینه دولت روحانی شایسته سالاری وجود ندارد و در حوزه اقتصادی کاملا این سوء مدیریت را می توان احساس کرد. «افشار سلیمانی» سفیر اسبق ایران در کشور جمهوری آذربابجان و تحلیلگر مسائل سیاسی و منطقه‌ای در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آریا، در خصوص فضای سرد انتخاباتی با […]

سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در  کابینه دولت روحانی شایسته سالاری وجود ندارد و در حوزه اقتصادی کاملا این سوء مدیریت را می توان احساس کرد.

«افشار سلیمانی» سفیر اسبق ایران در کشور جمهوری آذربابجان و تحلیلگر مسائل سیاسی و منطقه‌ای در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آریا، در خصوص فضای سرد انتخاباتی با بیان اینکه آزادی بیان تضمین کننده امنیت ملی است، گفت: زمانی که فضای امن و شفاف بصورت گسترده و برابر برای تمام اندیشه های سیاسی توسط دولت فراهم نشود، هیچ صدایی از افراد سیاسی، حزبی و  دانشگاهی و غیره در خصوص اصلاح مشکلات و موانع رشد جامعه شنیده نخواهد شد.
وی گفت: سردترین فضای انتخاباتی مجلس و ریاست جمهوری در طی چند دهه اخیر در پیش رو است و این به دلیل  عدم رضایت و اعتماد عمومی مردم است، و دولت با ایجاد رضایت نسبی در بین ملت می توانست مشارکت مردمی در انتخابات را افزایش و فضا را گرم کند.
سلیمانی با انتقاد از صداوسیما بعنوان رسانه ملی که نمی تواند  فضای شفاف را برای اندیشه های مختلف فراهم کند، ادامه داد: ملت بایستی در تلویزیون خود تمامی حرف ها، عملکردها و انتفادات جناح های سیاسی را شنیده و خود قضاوت کنند که این امر در انتخابات بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
تحلیلگر مسایل سیاسی ادامه داد: هرچند شبکه های مجازی به صورت فیلتر شده در جامعه وجود دارد اما متاسفانه ما رسانه های آزاد، امن و مستقل نداریم و بایستی حاکمیت آستانه امنیت خود را بالا برده و به مانند سایر کشورها زمینه را برای بیان اندیشه های مختلف فراهم کند.

روحانی به ملت عذرخواهی بدهکار است

وی ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت روحانی بیان کرد: وعده هایی که رییس جمهور به مردم داد نه تنها هیج کدام عملی نشده و تاثیری در زندگی و معاش مردم نداشت، بلکه موجب عقب ماندگی  نیز شد، هرچند شاید دولتمردان این عقب نشینی را توجیه کنند اما مردم چون تحلیلگر نیستند با نگاهی به سفره های خود در این مورد به قضاوت می نشینند.
سلیمانی ادامه داد: تمامی مشکلات جامعه را نمی توان به خود ریاست جمهوری تعمیم داد اما با وجود اینکه بنده از وی حمایت کردم امروز نیز به شدت انتقاد می کنم و میگویم زمانی که روحانی می گوید بنده اختیارات کافی ندارم این امر به هیچ عنوان پذیرفته نیست چرا که سوابق سیاسی روحانی نشان می دهد وی با اختیارات و محدودیت های ریاست جمهوری آشنایی کافی داشته است بنابراین به نظر من بایستی روحانی استعفای داده و از ملت ایران عذر خواهی می کرد.

افزایش قیمت بنزین ناشی‌گری استراتژیک

این تحلیلگر سیاسی همچنین افزایش قیمت بنزین را یک ناشی گری استراتژیک در آستانه انتخابات دانست و گفت: تاثیر خارجی این برایند بالطبع بیشتر از تاثیر داخلی است و ترامپ رییس جمهور آمریکا مدعی می شود که تاثیر تحریم های امریکا باعث کاهش بودجه ایران  شده و  دولت ایران به ناچار مجبور به افزایش قیمت بنزین شده است.

سوء مدیریت در دولت روحانی مشهود است

سلیمانی با اشاره به اینکه سو مدیریت در دولت روحانی مشهود است، افزود: در  کابینه دولت روحانی شایسته سالاری وجود ندارد و در حوزه اقتصادی کاملا این سومدیریت را می توان احساس کرد.
سفیر اسبق ایران در آذربایجان در خصوص سوال خبرنگار گروه مجازی «فما» که آیا این فضای سرد انتخاباتی با حضور خاتمی گرم می شود یا نه؟ گفت: بعید می دانم خاتمی ورود کند.
سلیمانی یاداور شد: فضای انتخاباتی قطعا در پایتخت و شهرهای بزرگ سردتر بوده و مشارکت مردم حداقل خواهد بود و چنانچه مشارکت پابین باشد اصولگرایان پیروز این میدان خواهند شد و همچنین اگر اصولگرایان به یک لیست واحد و مشترک برسند موفقیتشان صدچندان خواهد شد.
تحلیلگر مسایل سیاسی در خصوص حزب های سیاسی  می گوید: بنده اندیشه های سیاسی دارم اما وارد هیچ حزبی نشدم و با تفکر سازمانی مخالفم چرا که حزب محدودیت ایجاد می کند.
وی گفت: رقبای اصلاح طلبان دارای ابزارهای قدرتمند از جمله یک سری رای های سازماندهی شده هستند و هرچند در انتخابات مجلس به صورت پراکنده فعالیت دارند اما در انتخابات ریاست جمهوری با ابزارهای قدرت می توانند به برد برسند.
سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان در تحلیل فضای سیاسی اردبیل گفت: در اردبیل انتخابات همیشه حساب و کتاب خاص و دقیقی ندارد و مردم بیشتر از جناح ها، به آشنایان رای می دهند و بایستی مردانی که ادعای سیاست ورزی دارند و می خواهند به کشور خدمت کنند و عقیده اصلاح طلبی دارند وارد میدان شده و کمک کنند نه اینکه خود را به عنوان کاندیدا مطرح کنند.

عملکرد دکه ای شورای اصلاح طلبان

تحلیلگر سیاسی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملکرد شورای اصلاح طلبان اردبیل را چگونه ارزیابی می کنید، تصریح کرد: با شورای عالی اصلاح طلبان موافق نیستم چون رانت سیاسی می کنند و صرفا در انتخابات فعال می شود هرچند اصلاحات همیشه هست و یک ضرورت محسوب می شود اما شورای اصلاح طلبان اردبیل دکه ای عمل می کند و جلسات خود را در انتخابات برپا و دوباره جمع آوری می کنند و مجموع حزب ها حداقل نتوانسته اند در حد بک حزب عمل کنند و کارکرد داشته باشند.
وی گفت: فعال انتخاباتی زیادی در اردبیل می شناسم اما عقیده دارم فعال سیاسی در اردبیل وجود ندارد.
سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت: توصیه می کنم شورای نگهبان برای تمامی اصلاح طلبان صلاحیت دهد تا بعدا گلایه ای نشود و فعالان این گرایش سیاسی نگویند کاندیداهای ما رد صلاحیت شدند و ما موفق نخواهیم شد.

نمایندگان اردبیل را در حد نماینده وزن دار سیاسی نمی بینم

وی در خصوص عملکرد نمایندگان مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نتیجه عملکرد نمایندگان فعلی را باید در افکار عمومی مورد سنجش قرار داد و بر این باور هستم نمایندگان پارلمانی اردبیل وزن سنگین سیاسی ندارند و خنثی هستند.
سلیمانی اضافه کرد: شبنامه هایی که در داخل مجلس توسط برخی از نمایندگان سایر استان ها توزیع می شود نشان دهنده ی این است که این نمایندگان جرات و جسارت بیان نظرات و افکار خود را ندارند و آدم های ضعیفی هستند یا اینکه موارد مطرح شده در شبنامه ها صحت ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا اردبیل نمی تواند چهرهای سیاسی در سطح ملی تربیت کند؟ گفت: چون افرادی وجود دارد که نمی گذارند افراد مستعد رشد سیاسی داشته باشند زیرا منافع خود را در خطر می بینند.

صدا و سیما کاندیداها را اشی مشی حساب کند

تحلیل گر مسایل سیاسی گفت: قانون انتخابات را قبول ندارم و بر این باورم که این قانون با تمدن تکنولوژی و عصر ارتباطات همخوانی ندارد و بایستی چند ماه قبل از انتخابات فضا را در صدا وسیما برای تبلیغ و معرفی کاندیداها فراهم کنیم و مانند حضور قالیباف یا نیکزاد در صدا و سیما رانت رسانه ای نکنیم و از صحبت های هر طیف سیاسی استفاده کنیم تا مردم بیشتر با افکار و اندیشه های کاندیدها آشنا شوند.

از رأی خود به روحانی به شدت پشیمانم

سلیمانی در نهایت با بیان اینکه برای اولین بار از رای خود به روحانی صد درصد پشیمانم و عفو نخواهم کرد، گفت: روحانی نه تنها با ملت ایران شفاف نبود بلکه به وعده هایش نیز عمل نکرد و قدرت را به منافع ملت ترجیح داد و به صورت رانتی عمل کرده و به رای مردم به دید یک ابزار نگریست.
وی گفت: با اینکه تمام مشکلات و سختی های اقتصادی تقصیر دولت روحانی نیست اما چون عقیده دارم شایسته سالاری در این دولت وجود نداشت و این دولت با نمره منفی 5 مردود مطلق است.

  پرینت
شناسه خبر : 653 | تاریخ انتشار : 12 آذر 1398 - 11:42 | 164 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • منبع خبر : خبرگزاری آریا