سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است سازمان‌ها بایستی زمینه استفاده از مهارت و هوش نوابغ را ایجاد کنند در غیر این صورت سرمایه‌های انسانی از دست می‌رود.

به گزارش سایت خبری اردبیل نیوز، سیدحمایت میرزاده با اشاره به وضعیت نخبگان و استعدادهای درخشان در کشور و ضرورت حمایت از آنها، گفت: در وهله نخست باید چارچوب و تعریف نابغه مشخص و تعریف واحدی برای آنها ارائه شود نمی‌توان ادعای افراد را به صرف دانستن چند زبان در مورد نخبه بودن پذیرفت.

چارچوب و خطوط تشخیص نخبه تعریف شود

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چارچوب و خطوط تشخیص نخبه باید به دقت تعریف شود تا اعمال سلیقه موجب هدر رفت استعدادهای درخشان نشود، افزود: متاسفانه هر سازمان و نهادها تعریف متفاوتی از نخبه و تیزهوش دارد بنابراین هر سازمان براساس سلیقه و معیارهای خود افراد را برمی‌گزیند؛ این افراد از جامعه انتظار مزایایی ویژه‌ای دارند در حالیکه ممکن است به معنای واقعی برتری خاصی نسبت به سایر افراد نداشته باشند.

هر فردی که تنها در درس و امور تئوری موفق است نخبه محسوب می‌شود؟

این نماینده مردم در مجلس با تاکید بر اینکه باید معیار و ضوابط خاصی برای معرفی افراد نخبه در نظر گرفت، بیان کرد: نمی توان هر فردی که تنها در درس و امور تئوری موفق بود نخبه معرفی کرد البته ممکن است برخی از شرایط را احراز کند اما نمی تواند تمامی معیارها را داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید برای تشخیص نابغه تعریف یکسان و قابل اندازه گیری وجود داشته باشد، اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان استعدادهای درخشان را شناسایی کرده و از آنها حمایت می کند.

بنیاد ملی نخبگان می‌تواند به درستی از نوابغ کشور حمایت کند؟

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس در پاسخ به اینکه آیا بنیاد ملی نخبگان می تواند به درستی از نوابغ کشور حمایت کند، توضیح داد: بله؛ رسالت این سازمان شناسایی، حمایت، خدمات رسانی و هدایت نوابغ است.

میرزاده خاطر نشان کرد: بایستی با ایجاد هماهنگی میان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بسیاری از مشکلات نخبگان و استعدادهای درخشان را رفع کرد و از آنها در حل مشکلات کشور به بهترین نحو استفاده کرد.

نخبگان از تونایی خود برای حل مشکلات استفاده کنند

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: نخبگان با استفاده از امکانات کشور توانسته‌اند به درجات برتر آموزشی دست یابند در نتیجه باید از توانایی‌های خود در رفع مشکلات کشور به درستی استفاده کنند از سوی دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های زیربط زمینه استفاده از مهارت و هوش نوابغ را ایجاد کنند در غیر این صورت این سرمایه‌های انسانی از دست می‌رود.

  پرینت
شناسه خبر : 306 | تاریخ انتشار : 14 آبان 1397 - 9:01 | 170 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • منبع خبر : تبریزمن