به گزارش شیوابیان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت و درمانی استان اردبیل و ناظر فنی این پروژه نیز در این آیین، نقش آزمایشگاه را در تشخیص انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های داخلی بسیار مهم خواند و گفت: این امر به خصوص در تشخیص بیماری‌های نوپدید بسیار حیاتی است.

دکتر علیرضا آقاجعفری افزود: نقش آزمایشگاه مجهز در تشخیص به موقع و جلوگیری از به دنیا آمدن کودکان با بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج، غربالگری این گونه بیماران بعد از تولد، تشخیص به موقع بسیاری از بیماران و نیز ارائه خدمات درمانی مناسب و به موقع به بیماران دارای پرفشاری خون و دیابت بسیار حیاتی است.

وی بیان کرد: هر کدام از مراکز بهداشت شهرستان‌های استان اردبیل یک آزمایشگاه دارند و علاوه بر این ۶۴ مرکز آزمایشگاهی کوچک در استان فعال است که همه آنها توان فنی، تجهیزات و نیروی انسانی کافی برای ارائه خدمات تشخیصی و آزمایشگاهی برای همه مراجعان را ندارند ولی با راه‌اندازی این مرکز، مشکل آنها نیز حل شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت و درمانی استان اردبیل، راه‌اندازی آزمایشگاه جامع سلامت بهداشت اردبیل را موجب فراهم شدن بستر برای ایجاد شبکه آزمایشگاهی در این استان عنوان کرد و گفت: پس از این، هر آزمایشی که در سطح استان نیاز باشد، توسط هر مرکز آزمایشگاهی در سطح استان قابل دریافت بوده و توسط آزمایشگاه‌های تخصصی در این مرکز انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با افتتاح این آزمایشگاه، کل استان اردبیل تحت پوشش شبکه آزمایشگاهی قرار گرفته و عدالت در دسترسی به خدمات آزمایشگاهی به شکل عملی در همه نقاط استان برقرار شده است.

دکتر آقاجعفری این آزمایشگاه را چهارمین آزمایشگاه جامع راه‌اندازی شده در سطح کشور عنوان کرده و صرفه‌جویی در هزینه و زمان و نیز افزایش سرعت پاسخ دهی به همراه خطرسنجی شیوع برخی بیماری‌های پرشمار و نوپدید را از جمله آثار مثبت راه‌اندازی این مرکز ذکر کرد.

ساختمان آزمایشگاه جامع سلامت بهداشت اردبیل به مساحت یک هزار و ۷۰۰ متر مربع و با صرف ۲۰۰ میلیارد ریال توسط خانواده ابویی مهریزی از خیرین سلامت کشور احداث شده و بر تجهیز آن نیز بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

به گفته مسئولان بهداشت و درمان استان اردبیل، در این آزمایشگاه، کلیه آزمایش‌های حاکمیتی در بحث ازدواج، غربالگری نوزادان و بیماری‌های خونی و آزمایش کنترل کیفی آب و فاضلاب، آزمایش سل، تشخیص مولکولی انجام می شود.

همچنین این آزمایشگاه، دارای بخش سرولوژی، میکروبیولوژی، آلکالوئید و هورمون بوده و داده‌های فنی و تشخیصی آن به صورت الکترونیک در دسترس مراکز درمانی قرار دارد.