یادداشت- اسماعیل آذرمی: خارج از قیود سیاسی، وجود ارتباط گسترده بین خواص اردبیل با آیت‌الله رئیسی، می‌تواند سبب رفع بسیاری از مشکلات اردبیل گردد.

یادداشت- اسماعیل آذرمی: مرور دو دهه از مشارکت سیاسی استان اردبیل نشان می‌دهد در بحث انتخاب ریاست جمهوری، همواره گزینه اصلاح‌طلبان دارای رای بیشتر در این استان بوده است. آرای کسب شده برای خاتمی، مهرعلیزاده، موسوی، روحانی در سالیان اخیر باعث شد تا استان اردبیل در برآوردهای اولیه بین ۴ استان آخر حامی رئیسی قلمداد شود.

استان اردبیل اگرچه با احتمال مشارکت ۴۲ درصدی اولیه در جمع استان‌های با مشارکت پایین محسوب می‌شد و ناظران سیاسی معتقد بودند اکثر این آرا به سوی همتی روانه خواهد شد اما به دلایلی خاص، پس از مشارکت بالای ۵۰ درصدی اهالی استان و حمایت اکثریت آنها از رئیسی، این معادلات به هم ریخت.

اگرچه ضعف عملکرد دولت روحانی در اردبیل، کارنامه ضعیف اجرایی آنها در استان و انحصارگرایی مدیران اصلاح‌طلب در کنار نگاه منفی کشوری به دولت روحانی از دلایلی می‌تواند باشد که سبب تظلم‌خواهی مردم استان اردبیل از رئیسی شود، اما عوامل اصلی دیگری نیز در این ماجرا می‌تواند دخیل باشد .

درک سیاسی بالای مردم اردبیل در این زمینه عامل اصلی در مشارکت بالا و حمایت از رئیسی است. خارج از قیود سیاسی، وجود ارتباط گسترده بین خواص اردبیل با آیت‌الله رئیسی، می‌تواند سبب رفع بسیاری از مشکلات اردبیل گردد. وجود رابطه عاطفی و کاری بین آیت‌الله سید حسن عاملی و علی نیکزاد با رئیس جمهور بعدی و تبیین آن در بین مردم، یکی از عوامل اصلی گرایش انتخاب اهالی استان به رئیسی قابل تامل است .

انسجام ستادی که در اکثر استان‌ها دچار آفت سهمیه بندی غنایم پیش از آغاز رقابت ها شده بود، در اردبیل مراعات شد. تنها؛ حضور سید حامد عاملی در راس ستادهای چندین گانه توانست جنگ قدرت و نفرت را کنترل کند و اختلاف تصنعی شمال و جنوب استان را به وحدت برساند. در این راستا، بسیاری از اختلافات تاریخی اصولگرایان اردبیلی به کمک حامد عاملی، ترمیم و پوشش داده شد تا سبب آسیب به آرای رئیسی در اردبیل نگردد.

حال باید منتظر بود و دید که رئیسی برای رسیدگی به استان اردبیل و خروج از بن‌بست توسعه چه اندیشه‌ای به کار بسته و نقش نیکزادیون و عاملیون در این کارگشایی چه خواهد بود .

  پرینت
شناسه خبر : 3175 | تاریخ انتشار : 30 خرداد 1400 - 21:31 | 263 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :