آیا جنگ اوکراین فاجعه جدیدی برای پوتین و رهبری روسیه هزینه سنگینی خواهند پرداخت طبق آخرین آمار ، سازمان ملل از آوارگی ۳۶۸ هزار اوکراینی در سه روز اول اخیر خبر داده است

۳۶۰ درجه !

یادداشت _شیوابیان_نورالدین عبدالله پور

آیا اوکراین نابود خواهد شد! آیا در نهایت پوتین شکست خواهد خورد! نقش دولت های غربی در آتش افروزی روسیه چیست . چرا افکار عمومی و واکنش های ضد جنگ دنیا با حساسیت تحولات و اخبار تهاجم همه جانبه روسیه اشغالگر را دنبال می کنند. آیا اوکراین روزها و شب های سختی را با مقاومت بر روسیه ها تحمیل خواهند کرد.
آیا روسیه با خیل نیروهای نظامی و تجهیزات رزمی متوقف و از حرکت خواهد ایستاد!
آیا جنگ اوکراین فاجعه جدیدی برای پوتین و رهبری روسیه هزینه سنگینی خواهند پرداخت. طبق آخرین آمار ، سازمان ملل از آوارگی ۳۶۸ هزار اوکراینی در سه روز اول اخیر خبر داده است. سرنوشت نامعلوم و پر خطر آوارگان به کجا خواهد رسید . تشدید روز به روز جنگ اوضاع را بر مردم اوکراین پر مخاطره سخت خواهد نمود. نگرانی های جامعه جهانی و خروج ترس آلود هزاران دانشجوی بی پناه در اوکراین و در خطر بودن جان دانشجویان چه تمهیدات لازمی را از سوی دیگر کشورها می طلبد . در حالیکه بمباران شدید کی یف از سوی ارتش روسیه و تلاش روس ها با شدت حملات بمباران ها برای تسخیر کامل پایتخت اوکراین و خبر مقاومت،سقوط دولت یا اخبار نادرست فرار رئیس جمهور اوکراین همچنان از خبرهای داغ و قابل اهمیت جهان مجازی و رسانه هاست.
آیا روسیه با اعزام گسترده نیروهای نظامی موفق خواهد شد یا جنگ به درازا خواهد کشید . تلاش برای شکستن مقاومت و تسلط کامل اوکراین تا چه زمانی ادامه دار خواهد بود که همه این سوالات برای جهانیان بی پاسخ و در آینده نزدیک وضعیت معلوم می شود
در این میان نقش خبر رسانی درست انتقال اطلاعات از تمام زوایای رویدادهای تلخ و وقایع جنگ اوکراین با چه میزان نزدیکی به صحت و سقم و واقعیت اهمیت دوچندانی دارد .
اخبار پر حجم و رصد دنیا بار دیگر حضور با اهمیت و تعیین کننده شبکه های اجتماعی و فضای مجازی که اخبار ، تصاویر ، عکس ویدئوها پر بازدید که با سرعت تولید ، انتقال منتشر و به اشتراک گذاشته می شود در صدر اخبار تحولات دنیاست که جنگی دیگر را نظاره گر هستند.
‌شبکه های اجتماعی بعنوان قوی ترین رسانه های آنلاین بی رقیب گویی سبقت را از تمام رسانه های نام و نشان دار گرفته و بعنوان جولانگاه کنش ها و واکنش ها ‌و بازیگر اصلی موثر تر و فعالانه عمل می نماید.
اکانت های نزدیک به دولت روسیه اخباری از حملات بی محابا علیه مناطق نظامی غیر نظامی و ساختمان ها را منتشر می نماید.تا در جنگ سایبری هم با نشان دادن برتری و تضعیف روحیه مردم و جهت دهی افکار عمومی اوکراین را تسلیم و شکست پذیر معرفی نماید.
برنامه ریزی و اقدامات تبلیغی در شبکه های اجتماعی در کنار نقشه ها و اهداف نظامی و خبرهای دست اول این جنگ افروزی روز به روز در حال افزایش است.
فیسبوک و توئتیر روسیه را مسدود و یوتیوب تبلیغات دولتی روسیه را مسدود کرده است. اما اینستاگرام و بسیاری دیگر از پلتفرم ها و شبکه های پر مخاطب بعنوان مرجع و منبع اصلی شاهد انتشار و رد و بدل شدن میلیون ها خبر ، عکس و فیلم های کوتاه هستند و روایت گران واقعی جنگ را روایت و تجزیه تحلیل می کنند.
شاید از همین روست که پنتاگون این جنگ جدید را نخستین جنگ ۳۶۰ درجه جهان می نامد که در همه حوزه های فیزیکی ، سایبری و نظامی در جریان است.و جنگی فرا فضا و فراتر از مرزها در فضای مجازی با دسترسی سریع تر هم در جریان است ، رئیس جمهور جوان اوکراین با حضور در مناطق و جاهای مختلف با هدف هدایت مهاجمان از خود پیام تصویری منتشر می کند . هشتک می زنند توئیت می کنند ، با تهدید به حمله گسترده سایبری وکمپین های اعتراضات مخالفان جهانی جنگ هر لحظه با مولفه قدرت نرم رو به افزایش است.
و با اذعان به فرصت زایی بازوی توانمند قدرت جنگ نرم و اسلحه های مجازی ، پرو فایل های پرچم و پیام های احساسی در فضای آنلاین با سرعت در جریان است. موسس تلگرام از اعمال محدودیت فعالیت کانال های تلگرامی در روسیه و اوکراین برای مدت زمان درگیری خبر داده است.‌
بطور خلاصه اوکراینی ها در جنگ نرم پر قدرت تر ظاهرشده و دست بالا دارند. اما یک نکته مهم را هم نمی شود نادیده گرفت و آن اینکه با جاه طلبی های قدرتمندان ، جنگ طلبی ‌و بحران سازی حاکمان روسیه در جنگی نابرابر در شبکه های اجتماعی بر علیه مردم اوکراین ‌و در برابر دیدگان دهکده جهانی و دنیای رسانه های اجتماعی مطرود ‌و بازنده حقیقی هستند.

  پرینت
شناسه خبر : 6836 | تاریخ انتشار : 13 اسفند 1400 - 23:53 | 187 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : نورالدین عبدالله پور