رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: اتقان آرای قضایی و صدور آرای با کیفیت از مهمترین برنامه های دادگستری استان در احقاق حق و اجرای عدالت در جامعه است.

به گزارش شیوا بیان،  ناصر عتباتی در نشست فوق العاده شورای معاونین با روسا و دادستان‌های حوزه های قضایی که از طریق ویدئو کنفرانس با موضوع اتقان آرای قضایی در دادگستری استان برگزار شد، عنوان کرد: حماسه ۹ دی “روز بصیرت و میثاق امت با ولایت” و حضور میلیونی مردم در آن روز در حمایت از ولایت فقیه و محکوم نمودن اغتشاشات آب سردی بود بر پیکر دشمنان نظام و فتنه‌گران.

 وی در ادامه گفت: مسلما، پیروی از آرمان های شهدا و الگو قرار دادن شهیدانی همچون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی می تواند ما را در رسیدن به اهداف متعالی نظام  مقدس جمهوری اسلامی بیش از پیش یاری نماید. 

رئیس کل دادگستری استان در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع  اتقان آرای قضایی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های مهم که در سال ۱۳۹۹ از سوی مرکز به دادگستری ها ابلاغ شد؛ اتقان آرای قضایی، آسیب شناسی آرای منقوض و بررسی علل نقض آنها توسط  دادگاه های تجدید نظر  بود.  که در این راستا از سوی رییس کل دادگستری استان بر لزوم تحول در صدور آرای قضایی از طریق نظارت های قضایی، آموزش های تخصصی،ارایه مشاوره های حقوقی از سوی کارگروه های تعیین شده،تشویق آرای قضایی برتر، انتشار آراء منتخب و گره خوردن ارتقای قضات با این موضوعات تاکید شده است.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه دستگاه قضایی برنامه های متنوعی در راستای اجرایی نمودن این دستورالعمل‌ها در دستور کار خود قرار داد و گفت: نظارت و بازرسی های مستمر از شعبات و حوزه های قضایی، تشکیل کارگروه های علمی در بحث برگزاری دوره‌های آموزشی برای قضات در موضوعات حقوقی و کیفری، تشکیل کمیته‌های علمی بررسی اتقان آرا و برگزاری جشنواره آرای برتر از مهمترین این اقدامات است. که همه آنها در راستای ارتقای کیفیت رسیدگی و استحکام تصمیمات قضایی اتخاذ شده و تلاش می‌شود از ظرفیت و توانمندی های قضات مجرب و با تجربه داخل استان برای بهره‌مندی قضات جوان به نحو مطلوب استفاده شود.

 رئیس کل دادگستری استان با اعلام اینکه رای، سند اعتبار مقام قضایی صادر کننده  است گفت: این سند هر چه  قوی‌تر، مستدل و مستند باشد، اعتبار مقام قضایی  و به تبع آن اعتبار دستگاه قضایی را تضمین می کند. لذا اتقان آرای قضایی و صدور آرای با کیفیت توام با تسریع در رسیدگی به پرونده ها یک ضرورت است. 

وی در پایان از روسا و دادستان های حوزه های قضایی تابعه استان خواست؛ نظارت های مستمر و مداوم بر زیرمجموعه‌های خود داشته باشند تا بتوانیم به مطلوب ترین شکل ممکن به احقاق حق و اجرای عدالت در جامعه که مهمترین رسالت و وظیفه دستگاه قضایی است بیش از پیش جامه ی عمل بپوشانیم.

  پرینت
شناسه خبر : 2149 | تاریخ انتشار : 04 دی 1399 - 12:05 | 33 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :