مديرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل گفت: اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی اردبیل2 بر اساس تصفیه لجن فعال بوده که این نوع فرآیند یکی از مدرترین و کاراترین سیستم هایی است که در تصفیه فاضلاب پساب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش شیوابیان، محمد اهلی در جریان بازدید معاون اجرایی رئیس جمهوری از تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی اردبیل۲ ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: مدول اول تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی اردبیل۲ با ظرفیت پالایش روزانه ۲۵۰۰ مترمکعب، دیگر جوابگوی تصفیه پساب خروجی واحدهای تولیدی را نداشت که بر این اساس، طراحی مدول دوم توسط کارشناسان و مشاورین کاربلد در ابتدای سال ۱۳۹۹ انجام و پس از تایید نهایی طرح، اجرای پروژه در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ آغاز شد.
اهلی ادامه داد: یکی از شاخصه های مهم اجرای این پروژه، استفاده از توان پیمانکاران بومی استان بود که با توجه به برنامه زمان بندی که برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده بود، اجرای آن شش ماه زودتر از برنامه مورد نظر عملیاتی شد که این نشان از توان بالای ظرفیت فنی و مهندسی استان برای اجرای پروژه های مهم است.
وی تصریح کرد: اجرای پیش از موعد این پروژه در حالی رقم خورد که استان اردبیل دارای محدودیت های فصلی بوده، همچنین مشکلاتی در تامین مواد اولیه از جمله سیمان مورد استفاده برای این پروژه به وجود آمد به نحوی که با توجه به سیمان خاص مورد استفاده برای اجرای آن، لازم بود تا این نوع سیمان از استان های دیگر تهیه شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل یکی دیگر از خصیصه های مهم این مدول را افزایش کارایی و کاهش زمان فرآیند تصفیه پساب برشمرد و افزود: با توجه به اینکه مدول دوم برای پالایش پساب ورودی ۲۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز پیش بینی شده است، ولی خوشبختانه با توجه به مدرن بودن طراحی این نوع تصفیه خانه، این مدول قابلیت افزایش تا ۴۰۰۰ مترمکعب در شبانه روز را نیز دارد.
وی با بیان اینکه این پروژه یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین پروژه هایی است که در شرکت شهرک های صنعتی اجرا می شود خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است که در حال حاضر، اجرای ابنیه آن به طور کامل به پایان رسیده و نصب تجهیزات الکترو مکانیکال آن با پیشرفت بالای ۹۵ درصدی در حال اجرا است.
اهلی ادامه داد: برای اجرای این پروژه از تمامی ظرفیت ها و اعتبارات داخلی، استانی و ملی استفاده شده است که البته برای پرداخت بدهی به پیمانکار مربوطه در تنگنای شدید مالی قرار داریم.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به مساعدت مسئولان استانی و ملی و همزمان با سفر معاون محترم اجرایی رییس جمهوری، امیدواریم این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود تا اجرای پروژه های زیرساختی واحدهای تولیدی بدون هیچ گونه وقفه ای عملیاتی شود.
وی ادامه داد: در صورت تزریق اعتبارات مورد نیاز، شاهد افتتاح این طرح در هفته دولت خواهیم بود تا ظرفیت خدمت رسانی به واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی اردبیل۲ افزایش پیدا کند.

  پرینت
شناسه خبر : 9193 | تاریخ انتشار : 03 مرداد 1401 - 17:46 | 75 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : معصومه عزیزی