مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با بهره برداری از کشتارگاه صنعتی دام در شهرستان سرعین تا سه ماه آینده مجموع کشتارگاه‌های صنعتی دام در استان به 5 باب افزایش می یابد.

به گزارش شیوا بیان، در این بازدید مدیر کل دامپزشکی استان ضمن ارائه گزارشی از ضوابط و شرایط و نیز صدور پروانه احداث این کشتارگاه بر اساس آئین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون سازمان دامپزشکی کشور گفت: در حال حاضر ۴ باب کشتارگاه صنعتی دام و ۴ باب کشتارگاه صنعتی طیور و ۵ باب کشتارگاه سنتی دام در استان فعال بوده و محصولات خود را تحت نظارت بهداشتی و کیفی دامپزشکی وارد بازار مصرف می نمایند که با بهره برداری از این کشتارگاه تا سه ماه آینده مجموع کشتارگاههای صنعتی دام در استان به ۵ باب افزایش می یابد.

بهلول تکلوی با تاکید براینکه بهره برداری از این کشتارگاه علاوه بر ایجاد اشتغال و پویایی منطقه موجب افزایش بهره وری در تولیدات دامی می شود به وظایف حاکمیتی دامپزشکی در نظارت بهداشتی بر کشتارگاه‌ها، مراکز تولید توزیع و عرضه فراورده های خام دامی اشاره کرد و افزود روند تولید فراورده های دامی سالم از ابتدای پرورش دام، طیور و آبزیان تا استحصال فراورده های خام دامی تجت کنترل دامپزشکی است.

مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به حساسیت ویژه دامپزشکی در تامین امنیت و تضمین سلامت غذایی جامعه گفت حساسیت موضوع تا حدی است که در کشتارگاههای دام و طیور علاوه بر ناظرین و بازرسین بهداشتی دامپزشکی؛ روحانیون ناظر ذبح شرعی نیز برحلیت گوشت استحصالی نظارت می کنند.

وی اقدامات دامپزشکی را مصداق بارز تولید، پشتیبانی ها و مانع زدائیها دانست و افزود: در همه حال و با در نظر گرفتن دستورالعمل های بهداشتی، تمامی سعی مجموعه دامپزشکی استان بر حمایت از تولید کننده و سرمایه گذار بخش خصوصی متمرکز بوده و تمامی توان خود را برای رفع موانع تولید بکار خواهیم بست.

در این بازدید حجت السلام و المسلمین محمود اصغری امام جمعه شهرستان سرعین به جهت الویت کاری دامپزشکی در تامین امنیت غذایی و تضمین سلامت و بهداشت مواد غذایی و طیب و حلال بودن آن تقدیر و خواستار گسترش خدمات دامپزشکی در مناطق محروم منطقه و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی به جهت توریستی و گردشگری این شهرستان شد.

فرماندار شهرستان سرعین نیز در این بازدید ضمن حمایت قاطع فرمانداری از احداث چنین واحد کشتارگاهی در راستای تضمین سلامت عمومی جامعه از نزدیک در جریان روند کاری و مشکلات این پروژه قرار گرفت و در راستای مرتفع نمودن آن قول مساعد داد.

حسن حسن پور ضمن تشکر از دامپزشکی به عنوان متولی اصلی این پروژه از تعامل و همکاری بین بخشی دستگاههای حوزه سلامت و مرتبط در اتمام این پروژه و بهره برداری از آن در آینده نزدیک تشکر کرد.

فرماندار شهرستان سرعین در عین حال بر ضرورت توجه ویژه به دامپزشکی به عنوان یکی از دستگاههای متولی حوزه سلامت جامعه تاکید کرد و افزود تا جاییکه مقدور و در توانمان باشد اعتبارات دامپزشکی را تقویت می کنیم تا مشکلی در حوزه بیماریهای دامی در منطقه نداشته باشیم.

شایان ذکر است این کشتارگاه در زمینی به مساحت ۱۰هزار مترمربع و زیر بنای ۳۸۰۰ متر مربع توسط سرمایه گذار بخش خصوصی با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در محدوده شهرستان سرعین در حال احداث است و ظرفیت سالانه آن ۱۰ هزار راس دام سنگین و سبک و ۲۲۵۰ تن گوشت تولیدی است.

  پرینت
شناسه خبر : 2904 | تاریخ انتشار : 06 اردیبهشت 1400 - 14:10 | 93 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :