به گزارش شیوا بیان، حسین پیرموذن در هشتاد و چهارمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس نخست مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد عنوان کرد: عدم تک نرخی بودن ارز یکی از مشکلات اصلی تجارت در کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلات بسیاری را برای ما به وجود آورد، بعضی از افرادی که از آن استفاده کردند موجب بدنامی بخش خصوصی شدند، ما خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در برنامه بودجه سال آینده و تک نرخی شدن آن هستیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه ۷۰ درصد پرداخت تسهیلات و کمک به بخش خصوصی طبق آمار بانک مرکزی فقط به سه استان اختصاص داشته است و استان‌های کم برخوردار سهم زیادی از این تسهیلات نداشته‌اند.

پیرموذن خاطرنشان کرد: تسهیلات بخش صنعت طبق قانون بودجه براساس منابع و مصارف استان‌ها تعیین شده است، این شرایط باعث می‌شود که استان‌های پیشرو پربارتر شده و استان‌های کم برخوردار ضعیف‌تر شوند.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل تصریح کرد: برای توسعه همه جانبه کشور باید زیرساخت‌ها را در همه جای کشور توسعه دهیم، استان‌های کم برخوردار مثل اردبیل زیرساخت‌های لازم را برای توسعه ندارند.

وی با اشاره به سهم پایین استان‌های کم برخوردار از بودجه کشور، گفت: مجلس کنونی باید نظام بودجه کشور را تغییر دهد و استان‌های محروم را در ردیف بودجه بالاتر بیاورد تا عدالت اجتماعی رعایت شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان افزود: در بحث تجارت بین‌المللی، تحریم برای ما مشکلات بسیاری را به وجود آورده است و ورود ارز به کشور از طریق سیستم بانکی عملا ممکن نیست، امیدواریم که با تغییراتی که در آینده اتفاق می‌افتد برای رفع این مشکلات تلاش شود.

پیرموذن همچنین تاکید کرد: فعالان حوزه گردشگری در ایام کرونا آسیب بسیاری دیده‌اند و انتظار می‌رود که در بودجه سال آینده کمک‌های تسهیلاتی مناسبی برای واحدهای گردشگری در نظر گرفته شود.