اردبیل- مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: براساس هدفگذاری‌های انجام شده موزه عشایری مغان دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به‌گزارش شیوا بیان، نادر فلاحی در جلسه بررسی محتوای موزه عشایر مغان که با حضور نخبگان عشایر در سالن جلسه سبلان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: در راستای حفظ و حراست از آداب و سنن و تاریخ عشایر منطقه، موزه عشایری گرمی راه‌اندازی می‌شود.

او افزود: موزه عشایری گرمی در کنار موزه‌های باستان‌شناسی گرمی، نخستین موزه بیله‌سوار و نخستین موزه پارس‌آباد در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد که در این زمینه اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل بیان کرد: طی فراخوانی که از هفته گذشته منتشر شده طوایف محترم عشایری می‌توانند آثار و یادگارهای خود را به این موزه‌ها اهدا یا به امانت دهند تا به نام خود به نمایش بگذارند.

فلاحی ادامه داد: در صورت استقبال طوایف عشایر و اهدای اشیای کافی، بخش مهمی از موزه مردم‌شناسی اردبیل نیز به عشایر مغان تخصیص خواهد یافت تا این آثار و اشیا در موزه مردم‌شناسی به نمایش گذاشته شود.

او گردآوری مستندات معرفی سبک زندگی جمعیت عشایر شاهسون را از مهمترین اهداف راه‌اندازی موزه عشایری استان اردبیل در شهرستان گرمی عنوان کرد و گفت: از طوایف و جامعه عشایری استان برای راه‌اندازی موزه عشایری مغان دعوت به همکاری می‌شود تا شاهد رونق این موزه باشیم.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان گرمی در حوزه میراث‌فرهنگی اظهار کرد: شهرستان گرمی مغان با ثبت بیش از ۲۲۰ اثر باستانی بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در استان را دارد و علاوه بر این، از مراکز مهم زندگی عشایر شاهسون به شمار می‌رود به طوری که بخش عمده‌ای از جمعیت عشایر در این منطقه به سر می‌برند.

در این جلسه جمعی از بزرگان و نخبگان عشایر استان در زمینه محتوای موزه مردم‌شناسی عشایر مغان به ارائه پیشنهادات خود پرداختند.

  پرینت
شناسه خبر : 2434 | تاریخ انتشار : 21 دی 1399 - 14:15 | 192 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :