امام جمعه اردبیل با تاکید بر پرهیز از اسراف و تبذیر گفت: قناعت و حساسیت به حفظ نعمت از اصلی‌ترین ثروت و سرمایه یک ملت است.

به گزارش شیوابیان؛ آیت الله عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با بیان اینکه دولت سالانه ۴۲ هزار میلیارد ریال برای کالاهای اساسی یارانه پرداخت می‌کند و ۷۰ درصد این رقم به نان اختصاص دارد، گفت: دولت مجبور است هر سال ۱۰ میلیون تن گندم با قیمت واقعی بخرد و سپس آن را با یارانه به دست مردم می رساند.
امام جمعه اردبیل به استفاده عده ای از نان برای تغذیه حیوانات خود اشاره کرد و اظهار کرد: نه تنها در نان بلکه در مصرف آب، برق و گاز نیز هرگونه اسراف حرام است و اگر کسی بگوید زیاد مصرف می کنم و پول آن را پرداخت می‌کنم باز به ملت مدیون است چون قیمت آنها واقعی نیست.
آیت الله عاملی اظهار کرد: اختصاص یارانه به نیازهای اساسی یک نعمت بوده و شکر این نعمت این است که در مصرف آنها ذره ای اسراف و تبذیر نداشته باشیم.
او به نقل از گزارش آژانش انرژی آمریکا گفت: ایران در عرض ۲۰ سال میزان تولید سالانه گاز طبیعی خود را از ۲ به بیش از ۴/۸ تریلیون فوت مکعب افزایش داده و در نتیجه به سومین کشور تولید کننده بزرگ گاز طبیعی خشک جهان بعد از آمریکا و روسیه تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه بر اساس این گزارش تقریبا تمام گاز طبیعی تولید شده ایران در سال ۲۰۱۹ در داخل کشور مصرف شده است گفت: نتیجه این که ایران نه تنها دیگر گازی برای صادرات ندارد , بلکه در سال جدید مصرف گاز از تولید آن بالاتر رفت و طبعاً در دراز مدت منابع زیرزمینی کفاف این مصرف وحشتناک را نخواهد داد و نسل‌های آینده از ما به نیکی یاد نخواهند کرد.
امام جمعه اردبیل تاکید کرد : این وضعیت مسئولیت مسئولین و هم مسئولیت ملت را سنگین می‌کند، راه‌های خوبی برای صرفه‌جویی در مصرف گاز وجود دارد که باید آموزش داده شود و بالاتر از آن تجدید نظر کلی در سیستم گرمایشی کشور است.

  پرینت
شناسه خبر : 5409 | تاریخ انتشار : 17 دی 1400 - 20:34 | 298 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :