حجت‌الاسلام علی اکبر باقری امام جمعه پارس آباد استان اردبیل با اشاره به خاک حاصلخیز دشت مغان، گفت: دشت مغان بیش از 90 هزار هکتار زمین حاصلخیز دارد که در محافل علمی، دانشگاهی در دنیا مورد مثال قرار می‌گیرد. این دشت در کنار رودخانه ارس قرار دارد که سرچشمه آن از ترکیه، آذربایجان شرقی، اردبیل و به پارس آباد می‌رسد و سپس به دریای خزر سرریز می‌شود.

به گزارش شیوابیان،حجت‌الاسلام علی اکبر باقری امام جمعه پارس آباد استان اردبیل با اشاره به خاک حاصلخیز دشت مغان، گفت: دشت مغان بیش از ۹۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز دارد که در محافل علمی، دانشگاهی در دنیا مورد مثال قرار می‌گیرد. این دشت در کنار رودخانه ارس قرار دارد که سرچشمه آن از ترکیه، آذربایجان شرقی، اردبیل و به پارس آباد می‌رسد و سپس به دریای خزر سرریز می‌شود.

حجت‌الاسلام باقری خطیب جمعه شهرستان پارس آباد اظهار کرد: آبادی دشت مغان به وجود آب و کانال‌های آن است که طی سال‌های اخیر، سد “میل مغان” که یکی از سدهای مهم پارس آباد است و باید آب لازم را به دشت مغان راهی کند در تابستان دچار افت شدید و کاهش آب شده است و کشاورزان از این حیث متضرر شده‌اند.

وی تصریح کرد: خبرهایی از کشور ترکیه شنیده می‌شود که سدسازی‌هایی تحت عنوان “داک” شروع شده است و روی این رودخانه و سرشاخه‌های آن تأثیر منفی میگذارد و حجم آب این رودخانه کم و کمتر می‌شود. در این راستا لازم است تا وزارت امور خارجه رایزنی و پیگیری‌های لازم را داشته باشد و اعتراضات و مطالبات قانونی را اعلام نماید و به صورت حقوقی و قانونی آن‌ها را مطالبه کند.

 

حجت‌الاسلام باقری اضافه کرد: اما متأسفانه تاکنون شاهد هیچ‌گونه فعالیتی از سوی وزارت امور خارجه در این حوزه نبوده‌ایم. مردم منطقه بسیار نگران هستند زیرا قریب به ده‌ها هکتار از این اراضی در دست مردم است و مابقی دولتی و نیمه دولتی است و با توجه به کاهش بارندگی‌ها، اگر رودخانه ارس آب نداشته باشد و همین روند ادامه داشته باشد و هیچ‌گونه اقدام عملی صورت نگیرد چند سال دیگر دشت مغان به یک بیابان تبدیل خواهد شد.

امام جمعه شهرستان پارس آباد ادامه داد: از سوی دیگر اخیراً شنیده شده است که در بالادست ارس در آذربایجان شرقی نیز آب رودخانه برای احیاء دریاچه ارومیه و یا شبستر و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و این طرح حجم عظیمی از آب رودخانه را به خود اختصاصی می‌دهد. با این موضوع مخالف نیستیم و نمی‌توانیم مخالفتی داشته باشیم اما همان‌گونه که هر ساله حقابه‌ای برای مغان در نظر گرفته شده است و میزان آب مورد نیاز مغان را داده است حال در این وضعیت نیز همین حقابه مورد نیاز را برای مغان در نظر بگیرند و آن را تحویل دهند و مازاد آن را به جاهای دیگر انتقال دهند.

حجت الاسلام باقری اظهار کرد: برای انتقال آب رودخانه ارس به دشت شبستر و ارومیه نیز با کار غیر کارشناسی، حقابه مغان نادیده گرفته شده است. این موضوع به عنوان مطالبه بحق مردم در خطبه‌های نمازجمعه عنوان شده و تذکرات لازم داده شده است و اگر امروز اقدامی نشود فردا دیر است.

امام جمعه شهرستان پارس آباد خاطرنشان کرد: مسئولین استانی، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و… باید پیگیر این موضوعات باشند در غیر این صورت به دلیل بی کفایتی و بی درایتی مسئولین دشت مغان به یک بیابان تبدیل می‌شود. خواست و مطالبه مردم حق‌آبه مغان است و باید این موضوع پیگیری شود و حق مردم ادا شود.

 

انتهای پیام

  پرینت
شناسه خبر : 10879 | تاریخ انتشار : 03 بهمن 1401 - 20:40 | 24 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :