رقیه فرج پور- شیوا بیان: کرونا تمامی فعالیت های بشری اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، هنری و غیره را در تمام دنیا تحت تاثیر قرار داده است و البته این تاثیرات در روزهای پساکرونا هم افراد را درگیر خواهد کرد.

رقیه فرج پور- شیوا بیان: حدود یک سال است که کرونا در دنیا شیوع پیدا کرده است و هنوز هم هیچ واکسن یا دارویی برای پیشگیری یا درمان قطعی این بیماری کشف نشده است و همچنان ماسک زدن، شستشوی منظم دست ها و فاصله گذاری اجتماعی بهترین الگوی پیشگیری از این نوع ویروس است.

کرونا تمامی فعالیت های بشری اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، هنری و غیره را در تمام دنیا تحت تاثیر قرار داده است و البته این تاثیرات در روزهای پساکرونا هم افراد را درگیر خواهد کرد.

تبعاتی که به خاطر عوارض جسمانی کرونا خواهد بود یا اینکه افراد اعم از کسانی که درگیر بیماری شده اند و حتی آنهایی که با این بیماری دست و پنجه نرم نکرده اند، دچار عوارض روانی خواهند شد و تاثیر منفی در این حوزه ماندگاری بیشتری خواهد داشت و ممکن است حتی فرد را تا آخر عمر درگیر خود کند.

معمولا تبعات روانی عمق روح افراد را جریحه دار می کند اما کمتر مورد توجه قرار می گیرد و کمتر کسی به درمان این مساله مهم و حساس اقدام می کند غافل از این که این مساله مهمتر از مسائل اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و غیره است.

در گام اول خانواده ها باید در این زمینه فعال باشند و حساسیت های لازم را در این زمینه داشته باشند تا زخم های روانی عمیق تر نشود و قابل جبران باشد زیرا از قدیم ضرب المثل است که جای ضرر را از هر کجا بگیری خیر است.

دومین گام هم باید توسط نهادهای متولی برداشته شود و با ارائه بسته های آموزشی خانواده ها را در این زمینه یاری رسانند تا مساله را بهتر مدیریت کنند و بتوانند از بس آثار روانی بر بیایند.

سومین گام ها فعالیت نیروهای مرجع در این زمینه است. نیروهای مرجع دارای پایگاه های مردمی بوده و بر روی قشرهای مختلف و مرتبط تاثیرگذار هستند بنابراین با آگاه سازی جامعه هدف می توانند موثر واقع شوند.

  پرینت
شناسه خبر : 2626 | تاریخ انتشار : 05 دی 1399 - 21:48 | 24 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : رقیه فرج پور