اردبیل- مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل از تداوم گشت‌های مشترک حفاظت محیط زیست با اداره دامپزشکی استان برای مقابله با شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.

به گزارش شیوا بیان، سعید شهند در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین شیوع وضعیت آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان عنوان کرد: پس از هشدار اداره کل دامپزشکی استان مبنی بر احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با توجه به اینکه موارد مثبت این بیماری در کشورهای همسایه شمالی گزارش شده بود، ستاد مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان به ریاست استاندار اردبیل تشکیل شد.

او ضمن قدردانی از همکاری اداره دامپزشکی استان برای مقابله با این بیماری، بیان کرد: وظیفه اداره کل دامپزشکی استان به عنوان دبیر این ستاد، رصد، اطلاع رسانی و پیگیری است که تا کنون عملکرد مناسبی برای مقابله با این بیماری داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: وظیفه حفاظت محیط زیست نیز در برابر مقابله با این بیماری، پایش مستمر زیستگاه های آبی و تالابی استان از لحاظ بررسی وضعیت پرندگان وحشی مهاجر است.

 زیستگاه های آبی استان مداوم  پایش می‌شود

شهند با اشاره به وضعیت مطلوب و سالم تالاب ها و زیستگاه های آبی استان، اذعان کرد: تمام زیستگاه های آبی، خصوصا زیستگاه های آبی شمال استان(به ویژه منطقه اصلاندوز) مداوم پایش شده و در صورت وجود مورد مثبت سریعا اقدامات لازم در جهت جلوگیری از شیوع آنفولانزای پرندگان انجام می شود.

او از تشکیل گشت‌های مشترک اداره دامپزشکی و حفاظت محیط زیست برای رصد و پایش مناطق خبر داد و گفت: تمام مشاهدات و وضعیت پرندگان روزانه توسط این گشت‌ها گزارش می شود.

مشاهده ۲ لاشه مبتلا به آنفولانزا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در پاسخ به خبرنگار ایلنا مبنی بر آمار مشاهده آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان، عنوان کرد: ۲۷ آبان ماه در تالاب سد میل مغان وجود ۲ لاشه قوی وحشی مشکوک به آنفولانزا گزارش شد که بلافاصله با تدابیر بهداشتی به دامپزشکی پارس آباد انتقال یافت که جواب آزمایش مثبت اعلام شد.

شهند ادامه داد: پس از اعلام مثبت شدن تست آنفولانزای فوق حاد پرندگان، اداره کل دامپزشکی استان طی اطلاعیه ای به صورت رسمی وجود این بیماری را در تالاب سد میل مغان تایید کرد و برای مقابله با شیوع این بیماری تمهیدات لازم انجام شد.

او گفت: به غیر از ۲ قوی وحشی مبتلا به آنفولانزا، لاشه یک مورد پرنده کاکایی نیز کشف شد و ابتلای این پرنده نیز به آنفولانزای فوق حاد پرندگان مثبت اعلام شد.

تداوم گشت‌های مشترک  محیط زیست و اداره دامپزشکی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: مورد خاصی به غیر از موارد یاد شده در خصوص ابتلای پرندگان به این بیماری مشاهده نشده اما تا زمانی که ستاد مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان تشخیص دهد ما به انجام گشت های مشترک ادامه خواهیم داد.

شهند با بیان اینکه وضعیت عادی در تالاب های استان حاکم است، افزود: در راستای مقابله با شیوع این بیماری در تمام شهرستان ها گروه های گشت یگان حفاظت و همکاران نظارت بر حیات وحش در حال پایش مناطق هستند.

او در پایان تاکید کرد: در حال حاضر هرگونه شکار تا اطلاع ثانوی به دلیل خطرات احتمالی این بیماری ممنوع اعلام شده و با متخلفان طبق ضوابط قانونی برخورد خواهد شد.

گفتگو: رشید عبدالحسینی

 

  پرینت
شناسه خبر : 1890 | تاریخ انتشار : 17 آذر 1399 - 17:43 | 309 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • منبع خبر : ایلنا