رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل گفت: تاکنون در 278 روستا کلاس های آموزشی ایمنی و ترافیک برگزار شده که بیش از 10 هزار کلاه ایمنی به صورت رایگان در اختیار موتورسواران قرار گرفته است.

علی سلطانی در گفت و گو با خبرنگار شیوا بیان،رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل گفت: تاکنون در ۲۷۸ روستا کلاس های آموزشی ایمنی و ترافیک برگزار شده که بیش از ۱۰ هزار کلاه ایمنی به صورت رایگان در اختیار موتورسواران قرار گرفته است.
علی سلطانی با اشاره به اقدامات فرهنگی و آموزشی انجام شده در راستای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای در استان اردبیل اظهار داشت: اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل برنامه های آموزشی خود را از سال ۸۲ آغاز کرده که عمده این برنامه ها و کارگاه های آموزشی در مدارس حاشیه راه ها اجرایی شده است.
وی افزود: هر سال به طور متوسط ۲۰ الی ۳۰ مدرسه تحت پوشش این برنامه ها قرار گرفته اند که عمده مطالب و سرفصل های مهم این کلاس ها شامل آموزش تردد دانش آموزان از راه ها می باشد.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل به سایر اقدامات انجام شده در این دوره های آموزشی برای دانش آموزان اشاره کرد و گفت: علاوه بر اجرای کلاس های آموزشی، اقلام ایمنی و لوازم التحریرهایی با محتوای آموزشی از قبیل دفتر، جامدادی و نظایر آن بین دانش آموزان مدارس حاشیه راه های استان توزیع شده است.
سلطانی ادامه داد: غیر از اجرای برنامه های محتوایی ایمنی برای دانش آموزان،  از سال ۹۰ تاکنون دوره های آموزشی برای کاربران آسیب پذیر جاده ای شامل موتور سواران، رانندگان ادوات کشاورزی، رانندگان وانت‌بار در مساجد روستاها برگزار شده و خوشبختانه در این خصوص با استقبال روستائیان نیز مواجه شده ایم؛ در این طرح پلیس راه و اورژانس نیز با اداره ایمنی و ترافیک همکاری تنگاتنگی داشته اند.
وی گفت: علاوه بر آموزش مسائل ایمنی به هنگام تردد از راه ها، با توجه به اینکه عمده ترین وسیله نقلیه مورد استفاده در روستاها موتور سیکلت می باشد، در این کلاس ها به هر یک از شرکت کنندگان کلاه ایمنی اهدا شده است؛ این کلاس ها تاکنون در ۲۷۸ روستا برگزار شده که بیش از ۱۰ هزار کلاه ایمنی به صورت رایگان در اختیار موتورسواران قرار گرفته است.
این مسئول افزود: برای رانندگان تراکتور که مشکل روشنایی داشته اند، دو قطعه شبرنگ اهدا شده تا هنگام تردد از جاده ها، حوادث ناشی از تصادفات، سلامت روستائیان  و سایر کاربران جاده ای را تهدید نکند. البته آمار تصادفات منجر به فوت با ادوات کشاورزی در استان بسیار پایین است اما در تلاشیم تا این آمار پایین را به صفر برسانیم.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل گفت: بسیاری از عابران و روستائیان غالبا از لباس های تیره استفاده می کنند که در این خصوص نیز جهت کاهش تلفات جاده ای، چراغ قوه و همچنین لباس ورزشی شبرنگ دار در بین روستائیان توزیع شده است.
سلطانی بیان کرد: با توجه به اینکه در ۳ فصل اول از سال به دلیل اشتغال روستائیان در مزارع، برگزاری کلاس ها میسر نیست، لذا اغلب این دوره ها در اواخر پائیز و فصل زمستان برگزار می شود. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سالجاری ۲۰ دوره آموزشی برای روستائیان در سطح استان برگزار خواهد شد.
وی از همکاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با صدا و سیمای مرکز اردبیل خبر داد و گفت: در راستای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای تفاهم نامه ای با صدا و سیمای استان مبنی بر تولید ۴ مورد موشن گرافی بر اساس تحلیل های آماری تصادفات منعقد شده که در آینده ای نزدیک از سیمای استانی پخش خواهد شد.
سلطانی در ادامه بیان کرد: در این موشن گرافی ها در خصوص اثرات سرعت بالای خودروها در واژگونی، تاثیر سبقت غیرمجاز در برخوردهای شاخ به شاخ، خطرات مجهز نبودن ادوات کشاورزی به شبرنگ و تهدیدهای پوشیدن لباس تیره هنگام تردد از جاده ها، آگاهسازی های لازم به عمل آمده است.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل اظهار کرد: خوشبختانه بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور، استان اردبیل جزو ۳ استان برتر در کاهش تلفات جاده ای در مقایسه آمار ۶ ماهه اول سالجاری با آمار مدت مشابه در سال گذشته است.
این مسئول با اشاره اینکه غالبا واژگونی خودروها به علت سرعت غیرمجاز رخ می دهد، در خصوص آمار تلفات جاده ای در استان نیز بیان کرد: بر اساس آمارها و گزارشات به دست آمده، ۴۳ درصد تصادفات فوتی استان در راه های برون شهری رخ داده است. همچنین ۲۱ درصد از تصادفات منجر به فوت در راه های برون شهری و روستائی بوده که نحوه  برخورد در این تصادفات عمدتا از نوع شاخ به شاخ گزارش شده که عامل اصلی آن سبقت غیرمجاز بوده است. در مجموع می توان گفت ۶۴ درصد تصادفات فوتی در راه های برون شهری و روستائی استان ناشی از سرعت و سبقت غیرمجاز می باشد.
رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در خصوص نظارت بر تجهیزات ایمنی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز اظهار کرد: نظارت های مستمر از تجهیزات ایمنی ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس ها، کامیون ها و تریلی ها) انجام می شود که در این بازرسی ها تجهیزاتی نظیر شبرنگ، لاستیک، کپسول آتش نشانی، زنجیرچرخ، مثلث خطر، چراغ چشمک زن، وضعیت لاستیک ها، چکش ایمنی(در اتوبوس ها) و کمربندی ایمنی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 سلطانی در بخش دیگری از سخنان خود از فعالیت ۴ مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در استان خبر داد و گفت: ۳ مورد از این مراکز در مرکز استان و یک مورد نیز در پارس آباد قرار دارد که در ۸ ماهه اول سالجاری ۲۳ هزار و ۴۳۴ برگه معاینه فنی از توسط این مراکز در استان صادر شده است. 
وی تصریح کرد: خودروهایی که عمرشان زیر ۱۰ سال است باید در طول سال ۲ بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و همچنین خودروهایی که بیش از ۱۰ سال از ساخت آن ها سپری شده لازم است ۴ بار در طول یکسال به این مراکز مراجعه نمایند؛ البته خودروهای سنگین تا یکسال پس از تاریخ تولید از معافیت اخذ معاینه فنی برخوردار هستند. تعرفه ای که برای معاینه فنی خودروهای سنگین تعیین شده، ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان می باشد.

  پرینت
شناسه خبر : 4847 | تاریخ انتشار : 02 دی 1400 - 20:21 | 248 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : رشید عبدالحسینی