شیوا بیان- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت:با تصویب شورای سیاستگذاری توسعه زراعت چوب در استان و هماهنگی‌های بعمل آمده با سازمان جهاد کشاورزی استان و دستگاه‌های ذیربط توسعه زراعت چوب در استان شتاب می‌گیرد.

شهامت هدایت عنوان کرد: در این راستا تسهیلاتی نیز از طریق بانک کشاورزی و شرکت خریدار چوب به متقاضیان کشت چوب پرداخت خواهد شد.

وی اظهار کرد: این امر در راستای جلوگیری از قطع درختان جنگل اتفاق افتاده است چرا که نیاز مبرم به چوب در صنایع تبدیلی وجود دارد و در 5 سال آینده میتوان از این عرصه ها آن را تامین کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل افزود : مطابق قولی که درسالهای گذشته در هفته منابع طبیعی داده بودیم 3 میلیون و 500هزار اصله نهال تولید شده و تا یک ماه دیگر توزیع خواهد شد که 3 میلیون اصله آن با مشارکت بخش خصوصی بوده و 500 هزار آن نیزتوسط منابع طبیعی کشت شده است.

هدایت افزود: برای ادامه این پروژه قرار داد دیگری با بخش خصوصی برای تولید 7 میلیون اصله نهال تا سال 1400 بسته شده است که در حال حاضر در مرحله مبادله عرصه قرار دارد تا آماده سازی برای کاشت صورت گیرد که پس از برگریزان سال این اصله ها 1400 توزیع خواهد شد.

مدیر کل منابع طبیعی خاطر نشان کرد: این 3 میلیون و پانصد اصله با احتساب 7 میلیون اصله نهال سال جاری ، تحولی بزرگ درفضای سبزو صنعت چوب استان اردبیل به وجود خواهد آورد به طوری که منحصر به فرد بوده ودر هیچ یک از استانها با این وسعت نهال کشت نمی شود.

وی یادآور شد: این تعداد نهال باعث افزایش فضای سبزاستان و افزایش نهاده های لازم برای صنایع سلولزی و صنایع چوبی خواهد شد به نحوی که حتی بخش خصوصی تعهد خرید آن را نیز داده و مبلغی نیز برای رشد سالانه به کشت کاران پرداخت خواهد کرد و با توجه به قیمت بالای آن صرفه اقتصادی بالایی خواهد داشت.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ادامه داد: کشت چوب قابل رقابت با سایر محصولات کشاورزی است و از کشاورزان درخواست داریم که به کشت نهال اقدام کنند و چنانچه برای هر هکتار یکهزار اصله ومجموعا 7 هزار هکتار کشت شود رشد چشمگیری در افزایش فضای سبز خواهد بود.

وی عنوان کرد:گونه هایی که کشت خواهد شدنهال صنوبر مقاوم به سرما خواهد بود که سرعت رشد بالایی دارد و در صورت درخواست از عرصه های ملی هم در قالب ماده 3به صورت 10 و 30 ساله برای کشت میتوانیم به مردم واگذار کرده و تسهیلاتی نیز در این راستا پرداخت خواهد شد.

منبع: پیام طبیعت

  پرینت
شناسه خبر : 1250 | تاریخ انتشار : 22 مهر 1399 - 14:00 | 52 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :