مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل از اعطای تشویقی تا سقف 20 میلیون تومان برای معرفی کنندگان اماکن استخراج رمز ارز دیجیتال خبر داد.

به گزارش خبرنگار شیوا بیان، حسین قدیمی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به دلیل خاموشی های اخیر و تبیین ضرورت مدیریت مصرف برق برگزار شد، عنوان کرد: با توجه به اینکه به طور متوسط دمای هوا در کشور ۵ درجه افزایش یافته، به دنبال آن مصرف برق افزایش یافته و در صورت کمبود در تامین برق، به ناچار برق مناطق مختلف به ترتیب اولویت قطع می شود.
وی از افزایش ۲۰ درصدی برق در سطح کشور خبر داد و گفت: با توجه به آغاز زود هنگام گرما و همچنین مواجهه با پدیده خشکسالی که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده، مصرف برق در کشور افزایش یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ مگاواتی داشته است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل استفاده زودهنگام از چاه های آب کشاورزی را نیز یکی از عوامل مهم در افزایش بار مصرفی برق عنوان کرد و افزود: بدلیل مواجهه با خشکسالی، ۵۰ درصد ذخیره آب در نیروگاه های آبی کشور کاهش یافته که باعث شده ۳ الی ۴ هزار مگاوات از ظرفیت تولید برق در این حوزه را از دست دهیم.
قدیمی خاطر نشان کرد: نقش استفاده از وسایل سرمایشی و کولرهای گازی و آبی نیز به دلیل آغاز زودهنگام گرما، در افزایش مصرف برق غیرقابل اغماض است که در این راستا از مردم خواستاریم در حد توان در این خصوص صرفه جویی های لازم را انجام دهند.
وی استفاده غیرقانونی از ماینرها(دستگاه های دیجیتال تولید ارز) را نیز از مهم ترین عوامل افزایش برق در سطح کشور برشمرد و گفت: طبق برآوردهای بعمل آمده حدود ۲ هزار مگاوات برق توسط رمز ارزهای دیجیتال استفاده می شود که با این میزان مصرف می توان برق ۲ میلیون مشترک را تامین کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل از کشف یک هزار و ۴۳۰ دستگاه رمز ارز دیجیتال از سال گذشته تا کنون در استان خبر داد و گفت: تاکنون هیچ مجوزی در خصوص استفاده از این دستگاه ها در استان صادر نشده و در صورت شناسایی افرادی که اقدام به این کار نموده اند، برخوردهای قانونی انجام می شود.
قدیمی گفت: در صورتی که در سطح کشور افرادی باشند که مجوز استفاده از دستگاه های رمز ارز را دارا باشند، استفاده آنان نیز غیرقانونی است چرا که تا شهریور ماه سالجاری هرگونه استفاده از این دستگاه ها بدلیل رفع مشکلات کمبود برق، ممنوع می باشد.
وی با تاکید بر اینکه لازم است جهت تامین مناسب برق و جلوگیری از خاموشی ها، لازم است مردم افراد استفاده کننده از رمز ارزهای دیجیتال را به اداره برق معرفی کنند، افزود: در این راستا طرح های تشویقی تا سقف ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در خصوص طرح برق امید نیز عنوان کرد: وزارت نیرو بر اساس مصوبه دولت از اول آبانماه سال ۹۹ اجرای طرح برق امید را به شرکت های برق استان ها ابلاغ کرده است.
قدیمی ادامه داد: در استان اردبیل نیز مشترکین مناطق عادی نظیر اردبیل، مشگین شهر، خلخال و کوثر و مناطق مرکزی و جنوبی در صورتیکه در طول ماه کمتر از یکصد کیلووات برق مصرف کنند، شامل تخفیف صددرصدی می شوند و در مناطق جعفرآباد، بیله سوار، پارس آباد و اصلاندوز و مناطق شمالی استان نیز در صورتیکه در طول یک ماه کمتر از ۱۵۰ کیلووات برق مصرف کنند شامل تخفیف صددرصدی بهای مصرفی برق خواهند بود.
وی گفت: از آغاز طرح تا کنون ۲۵ درصد از مشترکین به دلیل مصرف پایین برق، شامل تخفیف صددرصدی شده اند، ۲۰ درصد مشترکین نیز جزو پرمصرف ها بوده اند.
قدیمی در خصوص برنامه مدیریت مصرف در ادارات استان نیز بیان کرد: ادارات موظف هستند از ساعت ۱۱ به بعد ۵۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند و بعد از وقت اداری نیز مجاز به استفاده از ۱۰ درصد برق خواهند بود و طبق تاکید استاندار اردبیل، برق ادارات پرمصرف قطع خواهد شد.
وی ادامه داد: در ادارات شمال استان نیز مقرر شده از ساعت ۶/۳۰ تا ۱۲/۳۰ مصرف برق خود را تا ۵۰ درصد کاهش دهند تا مشکلی در تامین برق برای اهالی استان پیش نیاید.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در خصوص امتحانات دانش آموزان و احتمال بروز مشکل در صورت قطعی برق نیز بیان کرد: طبق مکاتبات انجام شده با آموزش و پرورش استان در خصوص امتحانات نهایی دانش آموزان مقطع نهم و دوازدهم، با تلاش های انجام شده خوشبختانه تا کنون قطعی برق نداشته ایم که در تلاشیم این روند ادامه داشته باشد.
قدیمی به افرادی که لوازم خانگی برقی آنان در قطعی های برق دچار خسارت شده، این نوید را داد که تمامی مشترکین برق بیمه هستند و در صورت وقوع هرگونه خسارت ناشی از خاموشی ها به لوازم برقی غرامت آن پس از بررسی کارشناسان توسط بیمه لوازم برقی مشترکین خانگی و تجاری پرداخت می شود.
وی افزود: مشترکین برق می توانند در سامانه bime.tavanir.org.ir نسبت به اعلام خرابی لوازم برقی خانگی که بر اثر خاموشی ها خراب شده، اقدام نمایند و خسارات وارد آمده را از این محل جبران کنند.

خبرنگار: رشید عبدالحسینی

  پرینت
شناسه خبر : 3132 | تاریخ انتشار : 09 خرداد 1400 - 12:35 | 129 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :