جلسه هم اندیشی و برنامه ریزی در خصوص پالایش مرحله دوم دفترچه های عشایری با حضور نمایندگان سازمانها و ادارات کل تشکیل شد.

به گزارش شیوا بیان، معرفت آذری عنوان کرد: عشایر واقعی استان اردبیل ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار است و این اداره کل در حال حاضر به تعداد زیادی صاحبان دفترچه های عشایر خدمات ارائه می نماید که حق عشایر واقعی و کوچنده از بین می رود.

وی اظهار کرد: عشایر استان با ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار و با ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ۴/۵ درصد جمعیت استان و ۶/۵ درصد جمعیت عشایر کشور بوده در حالیکه تعداد دفترچه ها در دست عشایر کوچنده و غیر عشایر بیش از ۱۸۰۰ دفترچه عشایری می باشد.

مدیر کل امور عشایری استان اردبیل در جلسه رسیدگی به مشکلات دفترچه های عشایری که با حضور نمایندگان دولت ثبت و احول ، منابع طبیعی ، دامپزشکی ، تامین اجتماعی ، بیمه سلامت ، جهاد کشاورزی ، نظام مهندسی کشاورزی تشکیل شد اذعان کرد: متاسفانه تعداد دفترچه های عشایری بی رویه صادر شده و اداره کل را در ارائه خدمات و توزیع نهاده های دامی و آرد با مشکل روبرو کرده است که با پالایش مرحله اول دفترچه های عشایری تعداد ۵۰۰۰ دفتر چه عشایری در دست غیر عشایر کوچنده باطل و از چرخه ارائه خدمات خارج شده است .

آذری در ادامه گفت: طبق آیین نامه ساماندهی عشایر به کسی گفته می شود که دارای ساخت اجتماعی قبیله ای و اتکای معاش به دامداری و شیوه زندگی شبانی مبتنی بر کوچ را دارا باشد.

در پایان جلسه نمایندگان ادارات با ارائه راهکارهای لازم و همکاری با اداره کل امور عشایر جهت شناسایی عشایر کوچنده واقعی قول همکاری و مقرر شد در اسرع وقت با تبادل اطلاعات نسبت به حذف دفترچه های غیر عشایر کوچنده با پالایش مرحله دوم اقدام اساسی بعمل آید .

  پرینت
شناسه خبر : 3576 | تاریخ انتشار : 21 شهریور 1400 - 11:11 | 68 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :