استاندار اردبیل گفت: خط تولید نشاسته حفاری جهاد دانشگاهی اردبیل، نمونه بارزی از تجاری‌سازی پژوهش‌های تحقیقاتی است که چهره صنعتی و اقتصادی استان را ارتقا خواهد بخشید.

به گزارش شیوابیان،روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان اردبیل، سید حامد عاملی با بیان این مطلب در جریان بازدید از خط تولید نشاسته حفاری جهاد دانشگاهی استان اردبیل افزود: این واحد صنعتی خدمت ارزشمندی از این نهاد انقلابی در راستای پیشگیری از خام فروشی محصول سیب‌زمینی استان و تبدیل آن به محصول استراتژیک نشاسته صنعتی است

وی از آمادگی استانداری اردبیل برای مساعدت جهت راه‌اندازی فازهای بعدی این واحد صنعتی خبر داد و اضافه کرد: پشت چنین طرح فناورانه‌ای یک برنامه‌ریزی دقیق و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود جهاد دانشگاهی به چشم می‌خورد.

استاندار اردبیل، کسب رتبه واحد در حال توسعه برتر جهاد دانشگاهی کشور توسط جهاد دانشگاهی اردبیل و انتخاب خط تولید نشاسته حفاری این واحد به عنوان طرح برتر پژوهشی و فناورانه در پنجمین دوره برترین‌های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی کشور در سال ۱۴۰۰ را تبریک گفت و این موفقیت‌ها را مایه افتخار استان دانست.

عاملی  ضمن ابراز رضایت از خدمات جهاد دانشگاهی در اردبیل، بر توسعه آن‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: استفاده از پتانسیل‌ جهاد دانشگاهی در انجام ماموریت‌های استان و انجام فعالیت‌های فناورانه و توسعه‌ای ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: اردبیل یکی از قطب‌های تولید سیب‌زمینی کشور با تولید حدود ۷۵۰ هزار تن  در سال است که از این میزان ۲۵۰ هزار تن درجه ۲ و ۳ است که هر از گاهی به دلیل استفاده بی‌رویه از سموم و کودهای شیمیایی، کمبود انبارهای استاندارد و سردخانه و نبود زیرساخت‌های مناسب فرآوری، این محصول با ارزش دورریز می‌شود که آغاز به کار خط تولید نشاسته صنعتی می‌تواند به فرآوری این بخش کمک شایانی کند.

وی در جریان این بازدید نسبت به حمایت، پیگیری و رفع مشکلات اداری این واحد نیمه صنعتی قول مساعد داد.

در این بازدید رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل ضمن ارائه گزارشی از روند راه‌ادازی خط تولید نشاسته حفاری خاطرنشان کرد: فاز اول این مجموعه با سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۰ نفر آماده بهره برداری است.

مهران اوچی اردبیلی از اخذ جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، گواهی استاندارد محصول و سند قطعی سوله این واحد نیمه صنعتی خبر داد و تصریح کرد: کل سرمایه گذاری این خط تولید در دو فاز ۱۶۰ میلیارد ریال و میزان ایجاد فرصت‌های شغلی آن ۴۰ نفر خواهد بود.

وی ادامه داد: راه‌اندازی این واحد صنعتی با همکاری پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی و با مساعدت جهاد دانشگاهی کشور و مسئولان استان در مسیر خوبی قرار گرفته است تا بتواند یکی از نیازهای اساسی کشور در صنعت نفت را مرتفع سازد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاه استان اردبیل با بیان اینکه این طرح در سال ۱۳۹۶ برای حل بخشی از مشکلات سیب‌زمینی تولیدی اردبیل در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان مطرح و به عنوان طرح برتر فناورانه انتخاب شد، خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی ضمن تأمین یکی از محصولات استراتژیک صنعت نفت و ایجاد یک منبع درآمد پایدار برای جهاد دانشگاهی، در ارتقای چهره صنعتی و اقتصادی استان و کشور نقش بسزایی خواهد داشت.

اوچی اردبیلی افزود: ظرفیت اسمی این واحد تولیدی دو هزار تن نشاسته حفاری در سال است که فاز اول آن قابیلت تولید ۵۰۰ تن در سال را دارد. در فازهای آینده این میزان افزایش خواهد یافت و در کنار آن تولید ده نوع نشاسته مورد مصرف در صنایع دیگر از جمله صنایع غذایی، دام و طیور، دارویی، منسوجات و کاغذ، نفت، چسب و … در دستور کار قرار خواهد گرفت.

  پرینت
شناسه خبر : 5278 | تاریخ انتشار : 14 دی 1400 - 15:53 | 232 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :