شیوابیان-یادداشت: شاید، شورای ششم شهر اردبیل در زمان انتخاب صفری به عنوان شهردار اردبیل هم نمی توانست حدس بزند که در سال بعد از بابت انتخاب شهردار مصداق این ضرب المثل بشوند که ” دوشاب آلدوخ، بآل چیخدی”. اما صفری فراتر از آبروداری، خیال شورا را از بابت پاسخگویی آنها به مردم در مورد عملکرد قابل قبول و درخشان شهردار راحت کرد.

صفری که در شهرداری اردبیل وارث حجم گسترده ای از پروژه‌های جنازه‌ی شهری، نابسامانی نیروی‌های انسانی، گستره‌ای از پرونده‌های قضایی، بدهی های کلان به اشخاص حقوقی و حقیقی، پروژه‌های مشارکتی رانتی و در مجموع روح سیاست زده و پریشان شهری با تنی چاق اما سنگین شهرداری شده بود، صرفا با چند راهکار مدیریتی شخصیتی توانست بر این مشکلات فائق آمده و آنها را تبدیل به فرصت شهری کند.

در چند مورد می‌توان شاخص‌ترین عملکرد صفری را برای ثبت در تاریخ دومین سال حضورش در شهرداری به قلم کشید. اما دور ساختن شهرداری از فضای سیاسی و پایگاه انتقامی مهم‌ترین نگاه شهردار به سازمان است. ریختن آب سردی به بدنه‌ی پر از تنش و کینه در شهرداری برای شهروندان قابل لمس است که این مجموعه از فضای کاملا انتخاباتی به فضای خدمت‌رسان تبدیل شده است و دیگر در مرکز حساسیت و تنش سیاسی استان نیست. ایجاد این بستر مهم‌ترین عملی بود که صفری فراهم ساخت تا بذر دیگر خدمات در آن به کمک تمام نیروهای سیاسی و ستادی استان کاشته شود

بعد از این دمیدن این روح همکاری در شهرداری، اقدامات ملموس صفری نیز، درخشان و قابل تقدیر است. پل قدس در نهایت سکوت تحویل ترافیک شهری شد، آنقدر بی دبدبه که هنوز برخی ها هم باور نمی کنند پل قدس واقعا و برای همیشه به پایان رسیده است و آن همه هیاهو و صبر تمام شده است و حتی در کنار این چند پل دیگر نیز با شتاب و به سرعت در حال اجرا یا اتمام است.

کمتر پروژه ای در اردبیل بدون وققه و طبق برنامه پیش رفته است. زیرگذر نیایش آینده ی خروج بن‌بست شهرک کارشناسان به  سمت شهرک های نیایش تا کوثر است که بزودی فاز اول آن افتتاح می‌شود. به موازات نیایش، پروژه‌ی عظیم دیگری در سکوت در حال خاکبردای است که اولین پل هوایی اردبیل را دگرگون می‌کند و دو سمت کمربندهای اصلی اردبیل را در محل فدک به یکدیگر وصل می‌کند و حجم گسترده ترافیک در بسیج به سمت کمربندی ولایت رهنمون خواهد شد.

صفری، گره‌های بسیاری را در شهر اردبیل گشوده است که شاید واژه “سهل ممتنع” در بیان آنها تفسیر بهتری است. تعیین تکلیف زمین واگذار شده‌ی تیراژه و اخذ مجوز تملک باغ شریعت، رفتن در دل آتشی است که عقبه‌ی مافیای سیاسی و مالی را به تحرک واداشتن را در پی داشت. ریسک بزرگی که صفری هر دوی آنها را به چالش کشیده است و تا نهایی کردن و بازیابی و تحویل آن به مردم و شکستن حصارهای پیرامون، فقط چند قدم نهایی باقی است و تجربه‌ی مدیریت شهری نشان داده بود که کمتر کسی توانایی این گلادیاتور بازی را داشت. تکمیل اتاق مانیتورینگ کنترل ترافیک در راستای هوشمند سازی اردبیل را نیز می‌توان از جمله سهل ممتنع‌های شهری اردبیل دانست که به دست صفری بزودی افتتاح می‌شود.

طراحی و برنامه ریزی برای افزایش ۸۰ هکتار فضای سبز شهری بصورت پارک جنگلی در خروجی آستارا و خلخال و احداث پارک بزرگ ۶ هکتاری میراشرف هم گام بزرگی در افزایش سرانه فضای سبز است که می‌تواند در بهبود این شاخص جهش بزرگی باشد که در  کنار ساماندهی های ورودی های شهر گام اساسی است. در کنار این امر زیست محیطی، تحقق برنامه‌ریزی شهردار در ساماندهی مرکز دفن زباله با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا نیز گام موثری است که شهرداری اردبیل به سمت شهرداران سبز راهی می‌کند.

در حالیکه غیرسیاسی و بی‌حاشیه بودن صفری، کمک کرده است نمایندگان مردم در شورای شهر و نمایندگان اردبیل در مجلس( به جز یک نفرشان) بیشترین همکاری را با شهرداری در اخذ امتیازات داشته باشند، شهردار از این فرصت نهایت استفاده را به عمل اورده و در عملی شدن وعده‌های مرکزنشینان نمره قبولی دار‌د. افزایش درآمد پایدار شهری از محل مالیات بر ارزش افزوده را در کنار نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری از محل همین مراودات با تهران باید دانست. خریداری ۶۰ دستگاه اتوبوس و اخذ مجوز خرید ۲۰ دستگاه ون شهری نفس تازه‌ای در بین لگن های خارج از رده ناوگان شهری اردبیل است که مردم بزودی از آنها بهره‌مند خواهند شد.

برف سنگین سال ۱۴۰۰ نهیبی برای شهردار اردبیل در اولین سال حضورش بود که به او نشان دهد که شهرداری اردبیل، فاقد ماشین‌آلات سنگین برفروبی و عمرانی است.

یکسال افزایش تورم و نرخ دلار و قیمت ماشین‌الات سبک و سنگین باعث نشد که برای صفری توجیهاتی ردیف کند و از زیر قولی که داده بود فرار کند، رژه‌ی لودر و گریدر و مینی لودرها قبل از بارش برف ۱۴۰۱ نشان داد که صفری مرد صادقی برای انجام وعده‌هایی است که می‌دهد.

اما مهم‌ترین عملی را که صفری بانی آن است را می‌توان بحث دیگری نیز در نظر گرفت، صفری شهرداری اردبیل را از یک سازمان بدنام بدهکار تبدیل به بنگاه اقتصادی خوش قامتی کرده است برنامه ریزی برای تسویه حساب ۲۳۰ میلیارد تومانی با تامین اجتماعی و بانک شهر ، در سایه‌ی اعتماد قابل حس و تشخیص است. انتقال آهن فروشان به خارج از شهر، سلام اردبیل به میلیاردها درآمد شهرداری در سالهای آتی است که می‌تواند دست هر شهردار را در تامین منابع مالی پر کند. تعیین تکلیف پروژه مشارکتی رز ( روناک سابق ) ، دکو سنتر ، وصال ، ولایت و تعریف پروژه های جدید مشارکتی در شهرک های جنوبی شهر با اعتبار بیش از پنج هزار میایارد تومان آینده‌ی قابل افتخاری برای اردبیل رقم خواهد زد که با روحیه‌ی حمایتی شهردار اردبیل، همگی آنها قابیلت اجرا و تحویل را دارند.

عدالت اجتماعی، کلید واژه‌ی دیگری است که صفری را محبوب تر کرده است، همانقدر که شهردار در تخریب تخلفات ماده ۱۰۰ در نقاط عیان نشین شهر جسارت به خرج می‌دهد، به همان نسبت هم به ساماندهی مناطق محروم مبادرت می‌ورزد. صرف بودجه قابل توجه به نوران چایی ثابت کرد که این رود در منطقه محروم شهری به اندازه بالیخلوچای مرکز شهر برای شهردار محل است. اما بلندپروازی صفری در گشایش ترافیکی پایدار در مناطق ۱۳‌گانه، رویای بزرگی است که در صورت تحقق، یک انقلاب در بحران خروجی این شهرک عظیم انسانی تلقی می‌شود. احداث جاده بین حرم  شیخ جبرئیل و شیخ کلخوران و اتصال آن از اسلام آباد تا جاده نمین، ارزش افزوده ی مناسبی برای این مناطق رقم خواهد زد که علاوه بر گشایش املاک و ترافیک، نقش بسزای فرهنگی نیز می‌تواند به همراه داشته باشد.

به هر طریق تاثیر صفری در بهبود امور در طول کوتاه زمان مدیریت دارای عمق موثری بوده است که او را به یک شهردار محبوب و بی حاشیه و صادق بدل کرده است و تمامی قضاوت های اولیه منتقدان در موردش را به سمت ایجاد طیف حامیان تغییر داده است. امید است با همین انرژی مثبت بتواند خدمت خود را مستدام به پیش ببرد.