شیوا بیان- نشست تخصصی «روشنگری و تبیین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به دولت و ملت آذربایجان در سه دهه گذشته» در زنجان برگزار شد.

شیوا بیان- نشست تخصصی «روشنگری و تبیین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به دولت و ملت آذربایجان در سه دهه گذشته» در زنجان برگزار شد.

به گزارش شیوابیان، در این نشست که به همت واحد بین‌الملل شهید منتظری هیئت ثارالله زنجان برگزار شد، امیر سرتیپ حاجیلو ـ فرمانده قرارگاه منطق‌هایی شمال غرب نیروی زمینی ارتش اظهار کرد: منطقه قفقاز جنوبی از قدیم‌الایام مورد توجه صاحبان قدرت بوده است. این منطقه که دقیقا بین هارتلند وریملند قرار دارد، به لحاظ اقتصادی و نژادی دارای اهمیت بالایی است.
وی با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی ما فرصت بسیار خوب و طلایی نزدیکی با منطقه قفقاز و آذربایجان را از دست دادیم، به مرز ۷۵۰ کیلومتری مشترک با این کشور اشاره و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ قره‌باغ در دهه ۷۰ شمسی کمک شایانی به باکو و جمهوری آذربایجان کرد به گون‌هایی که اگر این رویه نبود، باکو سقوط را تجربه می‌کرد. همچنین در جنگ قره‌باغ ما هم نیروی نظامی به خاک جمهوری آذربایجان اعزام کردیم و هم مستشار نظامی. در واقع جمهوری اسلامی ایران در جنگ قره‌باغ برای نیروهای داوطلب مردمی کلاس‌های آموزشی و نظامی برگزار کرد.
حاجیلو با اشاره به کمک‌های قابل توجه جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف به جمهوری آذربایجان، تاکید کرد: ما در جنگ قره‌باغ شهید دادیم اما متاسفانه علی‌رغم همه اقدامات حمایت‌گرانه ایران، به جهت فقدان پیوست تبلیغات میدانی و فرهنگی، اکثر مردم آذربایجان از این کمک‌ها و شهدا خبر ندارند.
فرمانده قرارگاه منطق‌هایی شمال غرب نیروی زمینی ارتش همچنین گفت: در برهه کنونی کار فرهنگی و تبلیغاتی در جمهوری آذربایجان به دلیل رخنه رژیم صهیونیستی سخت‌تر شده است.
وی با تاکید بر اینکه سیاستمداران جمهوری آذربایجان نباید بازیچه دست صهیونیست‌ها شوند و فریب آن‌ها را بخورند، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب شکوهمند خود، در تمام زمینه‌ها حرف برای گفتن دارد و این موضوع از عمق اثربخشی سیاست‌ها و استراتژی‌های ایران خبر می‌دهد.
همچنین در این نشست، دکتر جعفری ـ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد زنجان و پژوهشگر حوزه قفقاز نیز با اشاره به اینکه در سه دهه گذشته بسیار روشن است که جمهوری اسلامی ایران از ملت جمهوری آذربایجان حمایت کرده است، خاطرنشان کرد: اگر نبود کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در جنگ اول قره‌باغ بسیاری از مردم فقر و گرسنگی از بین می‌رفتند و فاجعه انسانی رخ می‌داد.
این استاد دانشگاه با اشاره به سیاست‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به جمهوری آذربایجان، با اشاره به رویکرد و اقدامات شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه و اینکه رویکرد ما در منطقه از حمایت دولت‌ها به ملت‌ها تغییر کرد، گفت: به هر صورت ما یک نظام اسلامی هستیم و وظیفه خود می‌دانیم بر اساس مکتب فکر خود رفتار کرده و از ملت‌هایی که مسلمان و شیعه هستند، حمایت کنیم.
در این نشست حجت‌الاسلام علی محمدی ـ مبلغ حوزه قفقاز نیز اظهار کرد: در مبحث تاریخی باید تاریخ منطقه قفقاز بخصوص آذربایجان و اشتراکات و علائق مشترک فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: مردم ایران و مردم جمهوری آذربایجان اشتراکات فراوانی دارند از جمله اینکه هر دو شیعه و مسلمان هستند و …. در واقع مردم ایران و مردم جمهوری آذربایجان یک روح درهم تنیده به نام اسلام دارند.

  پرینت
شناسه خبر : 3726 | تاریخ انتشار : 24 مهر 1400 - 11:59 | 159 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :