سومین جلسه شورای ششم شهر اردبیل شامگاه چهارشنبه(۳ شهریور) برگزار شد و لوایح فروش اراضی شهرداری جهت تامین مالی این سازمان، جابجایی اعتبارات احداث حوضچه شیرآبه در محل دفن زباله و تکمیل پروژه روشنایی پل های منطقه چهار اردبیل بررسی و به رای گذاشته شد.

به گزارش شیوا بیان، سومین جلسه شورای ششم شهر اردبیل شامگاه چهارشنبه(۳ شهریور) برگزار شد و لوایح فروش اراضی شهرداری جهت تامین مالی این سازمان، جابجایی اعتبارات احداث حوضچه شیرآبه در محل دفن زباله و تکمیل پروژه روشنایی پل های منطقه چهار اردبیل بررسی و به رای گذاشته شد.

ارائه تخفیف ۳۰ درصدی در مطالبات شهرداری اردبیل

جواد انصاری رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل در در این جلسه از ارائه تخفیفات شهرداری اردبیل بمناسبت هفته دولت و هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: شهرداری اردبیل از ۶ شهریورماه تا ۲۰ مهرماه به مطالبات خود تخفیف می دهد.

وی افزود: این تخفیفات شامل عوارض نوسازی و بهای خدمات پسماند و کسب و پیشه سال های قبل و جاری، کل عوارض بهاء خدمات مسکونی و تجاری و عوارض پذیره، کل عوارض اعیانی غیر مسکونی و نقل و انتقال مستغلات شهرداری سال های قبل و جاری، کل عوارض پروانه مسکونی و تجاری، عوارض تفکیک و نقل و انتقال، بخشودگی جرایم سالهای قبل مربوط به عوارض خودرو می باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل گفت: در ۲۰ روز اول اعمال تخفیف خوش حسابی تا ۳۰ درصد و ۲۰ روز دوم تا ۲۰ درصد بخشودگی ارائه می شود که نحوه وصول نیز ۵۰ درصد نقد و مابقی در پنج قسط خواهد بود.

انصاری با اشاره به فروش املاک براساس لایحه بودجه شهرداری در سال ۱۴۰۰ اذعان کرد:  شهرداری برای افزایش درآمد خود با برگزاری مناقصه بخشی از املاک و مستغلات خود را به ارزش ۱۴۶  میلیارد تومان به فروش می رساند.

فروش املاک شهرداری با قیمت کارشناسی انجام می شود

وی افزود: فروش این املاک با قیمت کارشناسی رسمی دادگستری و براساس ارزش منطقه ای بوده و امیدواریم با اعلام مبلغ پایه و ارائه تخفیف این املاک و مستغلات به فروش رسیده و بخشی از منابع درآمدی شهرداری از این محل تامین شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل ادامه داد: براساس برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری در فروش املاک می تواند ۱۰ درصد افزایش یا کاهش را اعمال کند.

شفافیت شورا در گرو حضور خبرنگاران است / تاکید بر پخش زنده جلسات از صفحات مجازی 

بهروز اسکندرپور عضو شورای شهر اردبیل نیز در این جلسه به دفاع تمام قد از اصحاب رسانه برخواست و گفت: مخالفت برخی از اعضای شورا مبنی بر عدم حضور خبرنگاران و یا ارائه پخش زنده از طریق صفحات مجازی مطرود است.

وی افزود: اصحاب رسانه به عنوان رابط بین مسئولین و مردم می توانند در انعکاس مشکلات شهروندان به اعضای شورا نقش مهم و کلیدی را ایفا کنند.

عضو شورای شهر اردبیل گفت: به منظور شفافیت واقعی مصوبات شورا و آگاهی عموم از مباحث مطرح شده در صحن علنی پیشنهاد می کنم جلسات رسمی شورای شهر از صفحات آنلاین بصورت مستقیم پخش شود و ممانعتی در این زمینه برای خبرنگاران پیش نیاید.

بدون حضور خبرنگاران، شورا مقبولیت نخواهد داشت

ابراهیم صفری عضو دیگر شورا نیز در این جلسه در خصوص حضور خبرنگاران در صحن شورا بیان کرد: این حق خبرنگاران است که بعنوان چشم بینا و گوش شنوای جامعه در جلسات علنی شورا حضور یابند تا مردم شریف اردبیل در جریان عملکرد نمایندگان خود در پارلمان محلی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه بدون حضور خبرنگاران، شورا مقبولیت خود را در بین مردم از دست خواهد داد، افزود: در عصر ارتباطات لازم است مردم از تصمیمات مهم شهری که در جلسات علنی شورا بررسی می شود مطلع باشند و در این خصوص باید هیچ مانعی برای خبرنگاران نباشد و در این خصوص گزینشی عمل نشود.

وی در خصوص فروش زمین های شهرداری نیز گفت: زمین های شهرداری قبل از فروش توسط کارشناسان دادگستری قیمت گذاری می شوند که در این خصوص ایرادی وارد نیست.

صفری ادامه داد: در مواردی بدلیل طولانی بودن بروکراسی اداری در واگذاری زمین ها و همچنین به دلیل تورم موجود در جامعه, قیمت زمین نیز بالا می رود که در اینصورت کارشناسی قیمت باید مجددا انجام شود تا خسارتی به شهرداری و بیت المال وارد نشود.

عضو شورای شهر اردبیل افزود: در برخی موارد نیز شاهد هستیم که خریدار, قسمتی از مبلغ را پرداخت کرده و بدلیل طولانی بودن پروسه اداری و یا سایر موارد و موانع, نرخ زمین بالا رفته که در اینجا نیز احتساب قیمت زمین به نرخ روز, هم باعث وارد آمدن ضرر به شخص خریدار می شود و از طرفی هم حقوق عامه به خطر می افتد.

صفری گفت: بهترین راهکار برای خروج از این معضلات شفافیت در امر فروش اراضی و اموال غیرمنقول در سریعترین زمان ممکن به صورت کارشناسی شده است.

فروش اراضی شهرداری برای تامین حقوق کارکنان پدیده ای نوظهور است

حبیب فتحی عضو دیگر این شورا فروش اراضی شهرداری برای پرداخت حقوق ها را پدیده ای نو ظهور تلقی کرد و گفت: تاکنون چنین اقدامی برای پرداخت حقوق ها انجام نشده بود؛ بهتر است شهرداری در فروش اراضی به صورت عجولانه اقدام نکند تا زمین ها به قیمت واقعی خود به فروش برسند.

وی تصریح کرد: البته حقوق کارکنان شهرداری باید بررسی شود و در سریعترین زمان پرداخت شود اما این موضوع نباید منجر به اقدامات عجولانه در فروش اراضی شود و به دنبال آن حقوق عامه مردم تضییع شود.

عدم قیمت گذاری مناسب باعث عقیم ماندن مناقصات شده است

علیرضا غریبی عضو شورای شهر اردبیل نیز در این جلسه گفت: عدم قیمت گذاری مناسب هنگام فروش اموال غیرمنقول شهرداری باعث شده انتشار آگهی ها بی ثمر باشد و حتی در برخی موارد شاهد وقفه چهار ساله در فروش واحدهای تجاری باشیم.

وی افزود: البته در خصوص فروش اراضی شهرداری جهت پرداخت حقوق کارکنان نباید عجله داشت و برای حل مشکل کوتاه مدت، اراضی ارزشمند شهرداری را از دست داد؛ صبر بیشتر در این خصوص می تواند از تضییع اموال شهرداری جلوگیری کند.

در این جلسه جابجایی اعتبارات احداث حوضچه شیرآب در محل دفن زباله در اولویت شهرداری قرار گرفت تا با تامین ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار این پروژه تا هفته دفاع مقدس تکمیل و آماده افتتاح شود.

همچنین اعضای شورای شهر اردبیل با جابجایی اعتبار برای تکمیل پروژه روشنایی پل های منطقه چهار به ویژه گلمغان و ارجستان موافقت کردند تا شهرداری منطقه چهار این پروژه را با تامین اعتبار مورد نیاز انجام دهد.

رئیس شورای شهر نیز در پایان این جلسه به پیشنهاد یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر پخش آنلاین جلسات شورا از طریق فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در قالب طرحی این خواسته و مطالبه می تواند در هفته آینده در شورای شهر مورد بحث و بررسی قرار گیرد و با تصویب نهایی با همراهی اصحاب رسانه و خبرنگاران جلسات شورا به صورت آنلاین پخش شود.

خبرنگار: رشید عبدالحسینی

  پرینت
شناسه خبر : 3459 | تاریخ انتشار : 04 شهریور 1400 - 14:31 | 205 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : رشید عبدالحسینی