دبیر مجمع دانش آموختگان استان اردبیل گفت: سند همکاری جامع ایران و چین در راستای تغییر نقشه ژئوپلوتیک جهانی مبتنی بر افول هژمونی غرب می باشد. 

فراز جامعی دبیر مجمع دانش آموختگان استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار شیوا بیان با اشاره به اینکه سند همکاری جامع ایران و چین در راستای تغییر نقشه ژئوپلوتیک جهانی مبتنی بر افول هژمونی غرب میباشد افزود ایران با استراتژی منطقه گرایی در پی آمادگی در برابر چالشهای تغییر موازنه قدرت های جهانی و ثبات افزونتر در حوزه امنیت و اقتصاد بین الملل است.

 وی این سند همکاری جامع را بعنوان شروع دوره نوینی از سرمایه گذاری در زمینه توسعه و اقتصاد برای نسلهای آینده خواند و پیوستن کشورهایی همچون ترکیه و روسیه را نیز به این شبکه همکاری چند جانبه در راستای احیای کمربند ابریشم نوین ارزیابی کرد.

 این عضو شورای اصلاح طلبان با اشاره به این موضوع که سند همکاری جامع ایران و چین تحت اراده حاکمیت و مبتنی بر تامین منافع ملی میباشد تاکید کرد که در شرایط کنونی این توافق نامه قدرت چانه زنی ایران را در مذاکرات بین المللی و رفع تحریمها افزایش میدهد.

 دکتر فراز جامعی در ادامه با اشاره به اینکه پویایی دستگاه دیپلماسی در افزایش ارتباطات بین المللی و حضور در مذاکرات و حفظ عزت مندانه منافع ملی است تاکید کرد که در شرایط کنونی هر اقدامی که در کوتاه مدت یا بلند مدت متضمن رشد و توسعه همه جانبه کشور گردد بایستی مورد استقبال قرار گیرد.
وی برخی حواشی ایجاد شده درباره عقد این سند همکاری جامع را ناشی از عدم شفاف سازی و تبیین مزایای آن و همچنین مخدوش بودن بخشی از اعتماد عمومی به عملکرد مسئولین و ناآگاهی از جزئیات فنی و تخصصی آن دانست وتاکید کرد که این توافق نامه یک توافق برد برد برای طرفین میباشد و به هیچ عنوان نبایستی موردبهره برداری جناحی و گروهی و انتخاباتی قرار گیرد.

 عضو هیات رئیسه مجمع مشورتی توسعه در خاتمه ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر برشهای استانی از این توافق ملی مشخص شود تا بر اساس استعداد های هر استان و در راستای بهره مندی متوازن از مزیتهای این توافق ، استان نیز در تامین و ارتقای زیرساختهای خود و همچنین سرمایه گذاری های کلان در حوزه های مختلف از این سندجامع استفاده لازم را ببرد.

  پرینت
شناسه خبر : 2846 | تاریخ انتشار : 12 فروردین 1400 - 19:31 | 203 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :