نمین- عضو شورای شهر نمین تاکید کرد: انتقال اشیای تاریخی و آثار باستانی که متعلق به مردم نمین است اقدامی غیرقانونی و غیراصولی است.

به گزارش شیوا بیان، ناصر روح اله زاده با انتقاد از انتقال آثار باستانی موزه شهر نمین به مرکز استان اردبیل عنوان کرد: انتقال اشیاء تاریخی و آثار باستانی که متعلق به مردم نمین است اقدامی غیرقانونی و غیراصولی است.

او افزود: مسئولان مربوط به بهانه اینکه موزه نمین امنیت کامل را ندارد آثار و اشیاء گرانبهای این موزه را طبق شنیده ها به مرکز استان انتقال داده اند که این اقدام موجب ناراحتی شدید و مراجعه پیاپی مردم فرهنگ دوست شهر تاریخی نمین به شورای شهر شده است.

عضو شورای اسلامی شهر نمین تصریح کرد: شورای شهر نمین در راستای دفاع از حقوق شهروندان و همچنین صیانت از آثار تاریخی این منطقه، خواستار بازگشت اشیاء منتقله به موزه نمین در سریعترین زمان ممکن است که در غیر این صورت، علیه مسببان این اقدام غیراصولی از طریق اقدامات قانونی وارد عمل خواهیم شد.

روح الله زاده ادامه داد:از مسئولین ارشد استان خواستاریم تا تمهیدات لازم در جهت رسیدگی به خواسته مردم نمین و اعضای شورای شهر مبنی بر بازگردان اشیاء باستانی به موزه را اتخاذ کنند و با عاملان این اقدام غیر فرهنگی برخورد کنند.

وی تاکید کرد: بهانه نگهداری در موزه امن تر مطرود است چرا که این موزه در مرکز شهر نمین قرار دارد و از امنیت بالایی نیز برخوردار است اما برفرض وارد بودن این نظریه، می توان با انجام تمهیدات لازم امنیت موزه نمین را ارتقا بخشید، نه اینکه موزه را تخلیه کرد.

رئیس امور اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر نمین گفت: این اقدام از نظر عرفی و از نظر قانونی و همچنین از نظر تخصصی اقدام خردمندانه ای نیست چرا که طبق نظر کارشناسان این حوزه امکان وارد آمدن آسیب به اشیاء باستانی هنگام انتقال به مکانی دیگر بسیار بالا است و مسببان امر پس از بازگرداندن آثار به موزه باید در مورد خسارات احتمالی وارد شده به اشیاء نیز پاسخگو باشند.

آثار باستانی موجود در موزه نمین اخیرا توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل به مرکز استان منتقل شده است.

  پرینت
شناسه خبر : 1843 | تاریخ انتشار : 12 آذر 1399 - 19:19 | 310 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :