رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: طرح انتقال آب ارس بر اساس مسیر طراحی شده و طبق نقشه های مصوب اجرایی می شود.

به گزارش سایت خبری اردبیل نیوز، یوسف غفارزاده روز دوشنبه با تشریح آخرین وضعیت طرح انتقال آب ارس به تبریز اعلام کرد: این طرح پس از برگزاری مناقصه و ابلاغ پذیرش پیمان به برنده مناقصه، در مرحله تأمین فاینانس خارجی قرار دارد.

وی گفت: مناقصه پروژه انتقال آب از رودخانه ارس به تبریز و شهرها و روستاهای مجاور نهایی و ابلاغ برنده مناقصه نیز صادر شده است.
غفارزاده یادآوری کرد: تأمین آب شرب و صنعت 22 شهر آذربایجان شرقی به ویژه کلان شهر تبریز، 169 روستا در شهرستان های تبریز، مرند، جلفا، شبستر و تأمین حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از محل برگشت پساب بازیافتی طرح به میزان 100 میلیون متر مکعب از مهم ترین اهداف این طرح است.

مدیر عامل آب منطقه ای تبریز، 110 کیلومتر طول خط انتقال، 2 ایستگاه پمپاژ، یک تصفیه خانه به ظرفیت 6/6 متر مکعب در ثانیه و مخازنی با حجم 340 هزار مترمکعب را از جمله مشخصات فنی مرحله دوم این طرح برشمرد.

غفارزاده با اشاره به ضرورت های اجرای طرح انتقال آب از ارس، اظهار داشت: برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در تأمین آب کلان شهر تبریز و مسایل زیست محیطی و سایر اهداف پیش بینی شده، ضرورت اجرای این طرح بیش از پیش احساس می شود.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اعلام اینکه سرمایه گذاری مورد نیاز برای این طرح شامل 688 میلیون یورو فاینانس خارجی و 6870 میلیارد ریال هزینه های کارفرمایی است، افزود: مجوزهای قانونی مورد نیاز برای اجرای این طرح به عنوان یکی از طرح های اولویت دار وزارت نیرو برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی اخذ شده است.

غفارزاده همچنین اظهار داشت: بخش ابتدایی این طرح با هزینه ای حدود 6 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده است .
وی بخش اجرا شده این طرح را شامل اجرای خط انتقال به طول 35 کیلومتر با لوله فولادی به قطر دو هزار میلی متر، احداث 5 باب مخزن تأمین فشار و ذخیره، احداث 5 باب ایستگاه پمپاژ و احداث آبگیر و ایستگاه پمپاژ اصلی به ظرفیت 5 مترمکعب در ثانیه از رودخانه ارس تا هرزندات اعلام کرد.

طرح انتقال آب از رودخانه ارس به تبریز و شهرها و روستاهای سر راه و نیز دریاچه ارومیه در اوایل دهه 1380 ارایه شده است.
طول طرح انتقال آب رودخانه ارس به دشت تبریز و دریاچه ارومیه 90 کیلومتر و میزان برداشت از آب رودخانه ارس پس از تکمیل طرح انتقال آب سالانه 350 میلیون مترمکعب است.

حجم روان آب رودخانه ارس سالانه 9 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب و از این رقم حق برداشت جمهوری اسلامی ایران 5/29 مترمکعب در هر ثانیه می باشد که از این رقم نیز 5/18 مترمکعب در هر ثانیه حق برداشت آذربایجان شرقی است.

رودخانه ارس یکهزار و 70 کیلومتر طول دارد که سرچشمه های آن در کشور ترکیه و 480 کیلومتر آن در خاک جمهوری اسلامی ایران واقع شده است؛ این رودخانه در نهایت به دریای خزر می ریزد.

  پرینت
شناسه خبر : 617 | تاریخ انتشار : 20 آذر 1397 - 13:05 | 467 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :