بیکاری ٬ واژه ای که چند سالی است مهمان پر رنگ تر جامعه شده است ٬ کمتر کسی است که که پیه بیکاری به تنش مالیده نشده باشد و کمتر خانواده ای پیدا می شود که در سر سفره یک بیکار ازاعضای خانواده را به خود نبیند. و این خیل لشکر بیکاران هست که حتی […]

بیکاری ٬ واژه ای که چند سالی است مهمان پر رنگ تر جامعه شده است ٬ کمتر کسی است که که پیه بیکاری به تنش مالیده نشده باشد و کمتر خانواده ای پیدا می شود که در سر سفره یک بیکار ازاعضای خانواده را به خود نبیند. و این خیل لشکر بیکاران هست که حتی گاهی آوارش بر سر وزاری دولت می ریزد و در هر استیضاح و بازخواستی حتما یک سوال از نرخ بیکاری و برنامه برای ریشه کن کردن و یا به حداقل رساندن آن پای ثابت برنامه هاست .

در میان اردبیل هم اگر به لحاظی شاید وضعیتش کمی نسبت به سیستان و لرستان و از این دست استان ها بهتر باشد اما واقعیت امر این است که بیکاری ٬ بیماری آزار دهنده استان ما هم است و در این بین نقش دستگاه دولتی و به عبارتی مسؤلین استانی در بستر سازی فضای کسب و کار سنگین تر از همیشه است .

تیم اجرایی استاندار اردبیل در مصاحبه و گفتگو های خود نشان داده اند که این مهم را بخوبی درک کرده اند و راه کار ها و برنامه های مخصوص برای این امر را در قالب ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی دیده اند .

برنامه ای که بنظر می رسد از ابتدا دچار بد فهمی و یا برداشت بد از سوی مخاطبان شده است تا آنجا که عده ای ایجاد فرصت شغلی را برابر با اشتغال خالص در نظر گرفته و به آن با دیده شک و تردید می نگرند.

اما این برداشت بد و شک تردید از کجا ناشی می شود؟
واقعیت امر این است که همانطورکه در بالا ذکر شد اشتغال خالص با ایجاد فرصت شغلی به لحاظ ماهیتی و کارکردی متفاوت است .

اگر بخواهیم سیکل اشتغال را تعریف کنیم باید بدانیم که این سیکل مثلثی است که در هریک از اضلاع اش سه عنصر کلیدی یعنی دولت به عنوان ناظر و بستر ساز زمینه اشتغال و تسهیل امور مربوطه اعم از اعطای مجوز ٬ وام ٬ ایجاد زیر ساخت و … را برعهده دارد ٬
در ضلع دیگر این مثلث کارآفرین یا همان سرمایه گذار قرار دارد که با آورده مالی خود در نقش کار آفرین ظاهر می شود و با ایجاد واحد تولیدی و جذب کارمند و کارگر نقش اساسی در سیکل اشتغال برعهده می گیرد .

ضلع دیگر افراد جویای کار هستند که با آغاز به کار واحد های تولیدی در چرخه اشتغال قرار می گیرند.

ترکیب این سه عنصر کلیدی با هم به اشتغال می انجامد و در تعریف می گویند اشتغال خالص صورت گرفته است.

اما حلقه ی مفقوده در صحبت های مسؤلین استانی ما ٬ برداشت غلطی است که از صحبت های مسئولین دست اندر کار صورت گرفته است که ایجاد فرصت شغلی را که در واقع نقش دولت در سیکل اشتغال و بستر سازی برای حضور سرمایه گذار است که عملا با ایجاد پنجره واحد خدمت برای سرمایه گذاران ٬ و رفع موانع موجود در سر راه سرمایه گذاری را تسریع می کند و گام های موثری بنظر می رسد برداشته شده است( تا آنجا که استقبال کار آفرینان از این پنجره واحد را می توان در این راستا قلمداد کرد ) را مترادف با خود اشتغال در نظر گرفته و باعث بوجود آمدن علامت سوال های متعدد در اذهان مخاطبان شده است.

امید است با درک و شناسایی موانع سرمایه گذاری و رفع مشکلات سرمایه گذاران ٬ سیکل اشتغال و یا بعبارتی مثلث اشتغال شکل کامل خود را پیدا کند و این ۲۰ هزار فرصت شغلی تبدیل به ۲۰ هزار اشتغال شود و شاهد کا هش بیکاری باشیم.

  پرینت
شناسه خبر : 470 | تاریخ انتشار : 22 آبان 1397 - 10:56 | 78 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : بهروز میثاقی