یادداشت- مینا نهامین: از این منظر که اعضای شوراها مستقیم ازطرف شهروندان انتخاب می‌شوند، می‌توان وجود نظام شورایی را در ایران یکی از دلایل اثبات دموکراسی واقعی در سطوح ملی و محلی دانست.

یادداشت- شیوا بیان– مینا نهامین: استفاده از نظام شورایی به عنوان یکی از فصول قانون اساسی در توسعه مدیریت شهری و روستایی غیر قابل انکار است و یقیناً گام‌های توسعه‌ای مناطق شهری حاصل همدلی، همکاری و هم افزایی بین اعضای شورا با خود و دیگر نهادها و سازمان‌های متولی است.
از این منظر که اعضای شوراها مستقیم ازطرف شهروندان انتخاب می‌شوند، می‌توان وجود نظام شورایی را در ایران یکی از دلایل اثبات دموکراسی واقعی در سطوح ملی و محلی دانست.

از ویژگی‌های این دموکراسی لزوم پاسخگو بودن اعضای شوراها به جامعه هدف و بطورکلی مطالبه گری مردم از مسئولین در نظام اسلامی برای ارتقاء خدمات دهی و افزایش تراز کیفیت امکانات عمومی شهرها و روستاها می‌باشد.

با توجه به گذشت پنج دوره از عمر نظام شورایی ایران و تغییراتی که در حوزه ‌های تخصصی، فنی، شهرسازی و حتی تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوجود آمده، به نظر می‌رسد ادامه کار نظام شورایی با روح حاکم بر تعاملات بین شوراها و مردم و لزوم کادر سازی برای تربیت مدیر تراز انقلاب اسلامی در مجموعه‌های شهری و نیز ایجاد بستر برای خدمت بیشتر شوراها به جامعه، نیاز به اصلاح بخش‌هایی از قانون شهرداری و شوراهای شهر توسط قانون گذار را می‌رساند

شورای شهر می‌ تواند در هر مقطع زمانی روی عملکرد شهرداری نظارت داشته باشد و بصورت کتبی از شهردار و نهادهای زیر مجموعه شهرداری مانند سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی، سازمان فضای سبز، حمل و نقل و جابجایی بار و مسافر، معاونت‌ها و دیگر حوزه‌های وابسته گزارش عملکرد بخواهد و نظرات تخصصی و راهنمایی‌ها و تذکرات نظارتی خود را به آنها اعلام کند.

  پرینت
شناسه خبر : 2775 | تاریخ انتشار : 01 فروردین 1400 - 11:18 | 88 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : مینا نهامین