مغان قطب زرخیز کشاورزی استان است اما این روزها اسلام آباد مغان تشنه است! شیوابیان- یادداشت: اسماعیل آذرمی، بحران آب یکی از چالش های پیش روی مردم در سراسر جهان می باشد و جنگ آب قطعاً یکی از جنگ های آتی بشریت خواهد بود. آب به عنوان حیاتی ترین موضوعات گره خورده با حیات بشر بایستی در اولویت تدبیرهای مسئولان قرار گیرد.

مغان قطب زرخیز کشاورزی استان است اما این روزها اسلام آباد مغان تشنه است!

شیوابیان- یادداشت: اسماعیل آذرمی، بحران آب یکی از چالش های پیش روی مردم در سراسر جهان می باشد و جنگ آب قطعاً یکی از جنگ های آتی بشریت خواهد بود. آب به عنوان حیاتی ترین موضوعات گره خورده با حیات بشر بایستی در اولویت تدبیرهای مسئولان قرار گیرد.

استان اردبیل از نظر میزان ثروت آب و بارندگی جزو استان های بسیار فقیر کشور محسوب می شود. خشکسالی های اخیر مزید بر علت کم آبی در استان به شمار می آید که این موضوع سبب پیدایش مشکلات عدیده در آینده کشاورزی،صنعتی و ..‌. برای استان خواهد شد.

با توجه به اینکه اهالی شمال استان غالباً از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند، مسئله آب برای شمال استان بسیار حائز اهمیت می باشد. از طرفی وقتی معضل آب آشامیدنی نیز به این موضوع اضافه می شود، دغدغه ها دو چندان می گردد‌.

مغان قطب زرخیز کشاورزی استان است اما این روزها اسلام آباد مغان تشنه است. شاید در ظاهر اسلام آباد تشنه کمبودهای آب می باشد لیکن نگارنده معتقد است که این شهر بیش از اینکه عطش آب داشته باشد، محتاج نگاه مسئولان و دست اندرکاران می باشد.‌

قطع آب در اسلام آباد مغان از چندین سال پیش اسباب مشقت مردم را فراهم آورده که این موضوع امسال شدت بیشتری به خود گرفته و آلام مردم را تشدید کرده است. اهالی اسلام آباد مصرانه مطالبه دارند که پروژه ی نیمه تمام آبرسانی به این منطقه هر چه سریع تر به اتمام برسد‌.

اصلاح الگوی کشت و طرح های زیر بنایی و بنیادین برای پیشبرد این موضوع می تواند مشکلات آب منطقه شمال استان را کاهش دهد که این امر نیازمند همت همگانی دستگاه های مربوطه است.

آب هر چند در سراسر کشور و بلکه در سراسر جهان در حال تبدیل شدن به بحران است اما با درایت و تدبیر متولیان امر، این موضوع قابل رفع می باشد. قوانین بازدارنده برای برداشت کنندگان غیر قانونی از آب و سایر مواردی که می تواند آسیب های این حوزه را کنترل کند به حل این موضوع موثر است.

تصاویر مشکلاتی که مردم اسلام آباد مغان در رابطه با آب دارند دل هر ببینده ای را به درد می آورد که برخی از این تصاویر در رسانه های ملی نیز پوشش داده شده است که این مهم به نوعی ضعف برای مسئولان مربوطه در استان تلقی می شود و از این جهت نباید با عملکردهای جزیره ای و مُسکِن وار مقطعی به آب اسلام آباد توجه شود بلکه یک فکر اساسی برای حل همیشگی موضوع ضروری است

 

 

گزارش مشکلات کمبود آب اسلام در خبرگزاری بین المللی

فرکانس شهر اسلام آباد دریک قدمی رود خروشان ارس روی موج تشنگی + ویدئو و تصاویر

  پرینت
شناسه خبر : 3196 | تاریخ انتشار : 05 تیر 1400 - 16:10 | 175 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : اسماعیل آذرمی