سخنگوی مجمع مطالبه گران بازار اردبیل در جلسه با استاندار با انتقاد از کم‌کاری مسئولان درخصوص شیوع کرونا گفت: در این باره صرفا نباید مردم را گناهکار بدانیم چرا که مسئولان نیز کم کاری هایی داشته‌اند که لازم است این قصور در کمترین زمان و با واکسیناسیون سریع مردم جبران شود تا جان مردم بیش از این به خطر نیفتد.

به گزارش شیوا بیان، اکبر بهنامجو استاندار اردبیل شامگاه دوشنبه در جلسه ای که با حضور مجمع مطالبه گران جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل با محوریت کرونا و راه های مقابله با آن برگزار شد عنوان کرد: استان اردبیل جزو استان هایی است که دیرتر با پیک پنجم مواجه شد لذا می توان گفت در حال حاضر در اوج این پیک قرار داریم و در حال حاضر بیش از ۸۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند.

استاندار اردبیل در پاسخ به اینکه چرا جامعه اصناف و بازاریان در واکسیناسیون جزو اولویت ها نبودند اذعان کرد: این یک برنامه کشوری بود و گروه های پرخطر در اولویت قرار گرفتند؛ البته در حال حاضر واکسیناسیون افراد بالای ۴۰ سال در حال انجام است و بازاریان به دلیل ارتباط بیشتر با اقشار جامعه باید سریعتر از بقیه افراد به مراکز تجمیعی واکسیناسیون در شهر خود مراجعه کنند.

خدمات‌‌رسانی بیمارستان‌ها به بیش از ۲ برابر ظرفیت

بابک نخستین معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر کادر درمان تحت فشار مضاعف افزایش موارد بستری قرار دارند و با توجه به اینکه ظرفیت بیمارستان های اردبیل ۳۰۰ نفر است در حال حاضر بیش از ۸۰۰ بیمار در این مراکز بستری هستند که این امر باعث کاهش کیفیت خدمات رسانی به بیماران می شود.

وی افزود: در استان اردبیل حدود ۹/۵ درصد از بستری های کرونایی در مراکز درمانی فوت کرده اند که رقم کشوری آن حدود ۱۱ درصد از موارد بستری را شامل می شود که از این لحاظ عملکرد کادر درمان استان وضعیت خوبی داشته است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص تفاوت ضریب ابتلا و فوتی ها در استان ها نیز بیان کرد: آمار فوتی  و بستری های کرونایی در استان ها بستگی به زمان آغاز پیک  پنجم در هر استان دارد و همچنین مسائلی نظیر میزان افراد دارای فشار خون بالا، افراد دیابتی و میانگین سنی هر استان نیز تاثیر مستقیم در آمار بستری و فوتی ها دارد.

نخستین گفت: در حال حاضر با کمبود امکانات و کمبود نیروهای متخصص به علت افزایش مراجعات به بیمارستان ها مواجه هستیم و این در حالی است که از آغاز اپیدمی کرونا تاکنون حدود ۸۰ درصد از کادر درمان حداقل به کرونا مبتلا شده اند و طی ۱۴ روز قرنطینه برای آنان الزامی است.

کم‌کاری مسئولان در قبال کرونا جبران شود

بهنام صحرانورد سخنگوی مجمع مطالبه گران بازار اردبیل در ادامه این جلسه عنوان کرد: ویروس کرونا نشان داد که مسئله علمی باید بصورت علمی حل شود اما متاسفانه کم کاری هایی در واکسیناسیون گروه های سنی وجود دارد که ناشی از کمبود واکسن و تاخیر در اجرای واکسیناسیون در سطح جامعه است.

وی افزود: در خصوص شیوع این بیماری صرفا نباید مردم را گناهکار بدانیم چرا که مسئولان نیز کم کاری هایی داشته اند که لازم است این کم کاری ها  در کمترین زمان و با واکسیناسیون سریع مردم جبران شود تا جان مردم بیش از این به خطر نیافتد.

علی ایرانی جم رئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل نیز در پایان این جلسه بیان کرد: تعطیلی اصناف و بازاریان بخاطر جلوگیری از شیوع کرونا نشان داد که مثمرثمر نیست لذا باید در جهت فرهنگسازی رعایت پروتکل های بهداشتی گام های ارزنده ای برداشته شود.

  پرینت
شناسه خبر : 3474 | تاریخ انتشار : 09 شهریور 1400 - 13:55 | 113 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : رشید عبدالحسینی
  • منبع خبر : ایلنا