شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که محصولی با پیچیدگی بالای فنی یا همان high tech تولید می‌کنند که به راحتی قابل کپی برداری نیست.

محمود اشرافی – کارشناس امور کسب و کار و فناوری
(کارمند پارک علم وفناوری استان اردبیل)

شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که محصولی با پیچیدگی بالای فنی یا همان high tech تولید می‌کنند که به راحتی قابل کپی برداری نیست.

دانش فنی این محصول یا باید
توسط خود شرکت بدست آمده باشد (میتواند از راه تحقیق و توسعه، سعی و خطا، اختراع، کشف، تجاری سازی تحقیقات علمی یا … باشد)
یا مهندسی معکوس از روی نمونه خارجی انجام شده باشد
و یا انتقال فناوری کامل (نه مونتاژ).

لازم به ذکر است دانش بنیان با اختراع متفاوت می‌باشد، یعنی الزاما هر اختراع و نوآوری نمی‌تواند دانش بنیان محسوب شود.

همچنین در دانش بنیانی موضوعی تحت عنوان “اولین بار” مطرح نیست. یعنی ممکن است یک شرکت دانش بنیانی یک محصول با پیچیدگی فنی بالا تولید بکند، بعدها شرکت دیگری نیز به روشی بتواند آن محصول را تولید کند، لذا شرکت دوم نیز دانش بنیان محسوب می‌شود.

متولی دانش بنیان ها در کشور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میباشد، و در استان ها غالبا پارک های علم و فناوری. و صدور پروانه دانش بنیانی صرفا از طریق معاونت علمی و فناوری کشور میباشد.

درحال حاضر چهار نوع دانش بنیان وجود دارد
دانش بنیان تولیدی نوع ۱
دانش بنیان تولیدی نوع ۲
دانش بنیان نوپا نوع ۱
دانش بنیان نوپا نوع ۲

و یک نوع دیگر از شرکت ها نیز تحت حمایت معاونت علمی و فناوری قرار دارد که در آن نسبت به کسب و کارهای مشابهش “نوآوری و خلاقیت” وجود دارد ولی شاید پیچیدگی فنی بالایی نداشته باشند. که عبارت است از:
صنایع خلاق

برخی مزایای دانش بنیانی:

تمامی معافیت ها و مزایای استقرار شرکت ها در مناطق آزاد تجاری و صنعتی مشمول شرکت های دانش بنیان نیز خواهد بود. مانند مزایای معافیت های مالیاتی، معافیت های گمرکی، معافیت های بیمه ای و … .

علاوه بر این ها، مزایای دیگری مانند انواع تسهیلات، خدمات فروش بصورت لیزینگ، امریه سربازی، ارائه انواع مشاوره کسب و کار، برگزاری انواع دوره های آموزشی تخصصی، خدمات تجاری سازی مانند اعزام به نمایشگاه های خارجی، استفاده از مزایای کریدور صادراتی، کمک به طراحی صنعتی محصولات، مطالعه بازار و بازاریابی، معافیت از شرکت در برخی مناقصات در قرارداد با نهادهای دولتی و …

  پرینت
شناسه خبر : 7252 | تاریخ انتشار : 06 فروردین 1401 - 11:14 | 129 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :