سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: مطابق قانون انجام کارهای خطرناک، سخت و زیان آور و نیز حمل بار بیشتر از حد مجاز با دست و بدون استفاده از وسایل مکانیکی، برای کارگران زن ممنوع است.

به گزارش شیوابیان،بهروز رحیم‌زاده صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توجه به جایگاه ویژه بانوان در کشورمان مبحث چهارم از فصل سوم قانون کار به صورت مجزا معطوف به شرایط بکارگیری کارگران زن در کارگاه ها است.

وی افزود: با در نظر گرفتن ویژگی و توان جسمانی بانوان و به استناد ماده ۷۵ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، انجام کارهای خطرناک، سخت و زیان آور و نیز حمل بار بیشتر از حد مجاز با دست و بدون استفاده از وسایل مکانیکی، برای کارگران زن ممنوع است.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: مرخصی بارداری و زایمان کارگران زن جمعا ۹ ماه است و حتی الامکان ۲ ماه از این مرخصی باید پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرد و برای زایمان توامان نیز  ۱۴ روز به این مدت مرخصی اضافه می شود.

رحیم‌زاده  تاکید کرد: پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود باز می گردد و حقوق ایام مرخصی زایمان طبق مقررات قانون تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

وی افزود:: در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تامین اجتماعی، نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت تشخیص داده شود، ‌کارفرما مکلف است تا پایان دوره بارداری وی، بدون کسر حق السعی کار مناسب تر و سبک تری به او ارجاع نماید.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل تصریح کرد: مدت زمان مرخصی ایام بارداری جزو سوابق خدمت وی محسوب می شود

  پرینت
شناسه خبر : 4572 | تاریخ انتشار : 21 آذر 1400 - 11:26 | 195 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :