وقتی صحبت از شهرستان نمین می شود قدمت و سابقه طولانی آن در موضوعات آموزشی و فرهنگی همیشه زبان زد عام و خاص می شود. وجود خرده فرهنگ ها در این منطقه موجب تنوع فرهنگی و بالارفتن شاخص های زیست اجتماعی آن شده و سند آن تاسیس اولین مدرسه به شکل نوین در این شهر بوده است از طرف دیگر قدمت حیات تمدن بشری را در نمین می توان یافت. سنگ افراشته های دلمن متعلق به عهد برنز با مردمانی با ویژگی های خاص نشانی از غنای فرهنگی این منطقه است که مورد بی مهری قرار گرفته است.

اما امروزه نزدیکی به شهرستان اردبیل تمام جوانب توسعه ای شهرستان و بویژه شهر نمین را تحت الشعاع خود قرار داده است. شهری که به دلیل وجود مراکز دانشگاهی، مراکز پژوهشی و صنایع خلاق می تواند به یک شهر دانشگاهی خلاق تبدیل شود اما توجهی به آن طی سالیان متمادی نشده است.

امروزه تمرکز بر صنايع خلاق يکي از راهکارهاي پيش روي بسياري از شهرها برای توسعه است. غناي آثار فرهنگي و هنري و اصالت صنايع خلاق از جمله صنايع دستي شهرستان که گلیم آن ثبت جهانی شده است تنها مواردی از ظرفیت شهرستان می باشد.

وقتی به شاخص های شهر خلاق نگاه می کنیم ، سه مفهوم طبقه خلاق، صنايع فرهنگي هنري خلاق و علم و فناوری را می یابیم. شهرستان نمین در هر سه حوزه دارای ظرفیت های بالقوه ای می باشد. ایجاد بسترهای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و حمایت از استارتاپ ها نیز حرکت های جدیدی است که در شهرستان درحال شکل گیری است و با ایجاد مرکز نوآوری صنایع خلاق شکل بهتری به خود خواهد گرفت.

هم اکنون این شهرستان به واسطه داشتن دانشگاه فناوری های نوین سبلان با توجه به ساختار فناور محور خود، دانشگاه پیام نور و وجود مراکز تحقیقات پیشرفته سرطان، ژنوم و علوم اعصاب، داشتن یک طبقه دانشگاهی جوان و خلاق و از طرف دیگر نزدیکی به مراکز اقتصادی چون شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی می تواند موجبات ارتباط دانشگاه با صنعت را نیز فراهم آورد.

باید پذیرفت جامعه ای می تواند به یک توسعه پایدار برسد که بر روی ظرفیت های بومی خود سرمایه گذاری کند. ظرفیت هایی که در حوزه گیاهان دارویی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان وجود دارد باید بیش از این ها شناخته شود.

همگرایی و تعامل بین دستگاه های اجرایی برای ایجاد زیرساخت های جدید نیز بخش دیگری است که باید روی آن کار شود. به تازگی استاندار اردبیل نیز از راه اندازی شهرک تخصصی فناوری در استان استقبال کرده و از اختصاص زمین برای شروع آن موافقت کرده اند.

از طرف دیگر مجوز تاسیس اولین مرکز پژوهشی زیست فناوری گیاهان دارویی توسط دانشگاه محقق اردبیلی طی هفته های اخیر گرفته شده است که پیشنهاد می شود جهت تقویت زنجیره خلاق موجود در شهرستان هر دو نهاد شهر نمین را برای راه اندازی این شهرک و مرکز انتخاب نمایند.

با اطمینان می توان گفت که در بین تمام شهرستان های استان، شهرستان نمین مناسب ترین شهرستان برای ایجاد بسترهای تبدیل شدن به یک شهر دانشگاهی خلاق است که در ادامه رونق فرهنگی و اقتصادی شهرستان را نیز به دنبال خواهد داشت.


  • نویسنده : حسین واثق دودران