شهید خلبان غفور جدی اردبیلی متولد اردبیل بود و در جوانی به نیروی هوایی ایران پیوست و برای طی دوره‌های ارشد جنگنده اف چهار به آمریکا اعزام شد، در سال ۱۳۵۱ با خانم مرین نامیور که دختر یکی از خانواد‌های سرشناس و سناتور‌های آمریکایی بود، ازدواج کرد.

به گزارش شیوابیان،شهید خلبان غفور جدی اردبیلی متولد اردبیل بود و در جوانی به نیروی هوایی ایران پیوست و برای طی دوره‌های ارشد جنگنده اف چهار به آمریکا اعزام شد، در سال ۱۳۵۱ با خانم مرین نامیور که دختر یکی از خانواد‌های سرشناس و سناتور‌های آمریکایی بود، ازدواج کرد.

او در سال ۱۳۵۰ به ایران بازگشت و طبق امریه ستاد فرماندهی نیروی هوایی به پایگاه هفتم شکاری شیراز منتقل گردید. او طی رشادتی که در سالم به زمین نشاندن فانتوم و ترفیع درجه نظامی بیان می‌دارد که عامل موفقیتم را یاد خدا، حفظ خونسردی و اجرای دقیق دستورالعمل‌های پروازی می‌دانم.

در روز نیروی هوایی آمریکا همراه با زبده‌ترین خلبانان جهان در خطرناکترین مانور هوایی تاریخ جهان با نام چهارراه مرگ شرکت کرد و مهارتش باعث حیرت کارشناسان شد، در پاسخ به پیشنهاد شهروندی آمریکا (با داشتن همسر آمریکایی) پاسخ داده بود دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد بعد از انقلاب اسلامی به علت داشتن همسر آمریکایی از نیروی هوایی اخراج شد.
 در روز سوم حمله عراق به ایران، خود را به درب پایگاه هوایی رساند، او را به درون پایگاه راه ندادند، فریاد زد من با پول و سرمایه این آب و خاک خلبان شده‌ام، اکنون به من نیاز است و من باید از وطنم دفاع کنم.
خلبان غفور جدی در ۱۷ آبان ۵۹ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
شهید غفور جدی اردبیلی دو یادگار به نامهای «پرهام جدی» در کسوت روانپزشکی و «پوریا جدی» به عنوان خلبان از خود به جای گذاشته است.

 

 

 

 

  پرینت
شناسه خبر : 6444 | تاریخ انتشار : 19 بهمن 1400 - 16:21 | 378 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :