در راستای پیشگیری و کاهش آسیبهای اجتماعی و ارتقاء سطح آگاهی و فرهنگ عمومی ، همکاری و هم افزایی رسانه ها و دستگاه قضایی جلسه ای با حضور سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ، رئیس بسیج رسانه ای سپاه حضرت عباس (ع) استان و کارشناسان مربوطه هر دو دستگاه برگزار شد.

به گزارش شیوا بیان، حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد ، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گفت : رسانه ها به عنوان ریشه یابی و کمک به حل آسیبهای اجتماعی و جرائم نقش ویژه ای را ایفا می کنند.

وی عنوان کرد : در مبارزه با فساد و کاهش جرائم و آسیبهای اجتماعی فرماندهی میدانی مورد نیاز است و بیان کرد : ظرفیت شورای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بسیار مطلوب بوده ، اما سازوکارهای آن موثر نبوده است چرا که بودجه و اعتبارات دستگاههای اجرایی عضو در راستای هم تدوین نمی شود و هم افزایی ایجاد نمی کند. لذا برای بهبود وضعیت موجود نیازمند هم افزایی هستیم وی با اشاره به این که تهیه اطلس جرائم از ضروریات کار فرهنگی است اظهار داشت: دست یابی به آمار و اطلاع از وضعیت موجود ، راه مهم تدوین برنامه های موثر و کارآمد برای تحقق اهداف متعالی است و تا زمانی که نوع جرائم و آسیبهای نقاط مختلف استان و شهرها مشخص نشد ، نمی توان پیگیری هدفمند را صورت داد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با اشاره به این که در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیازمند کار جهادی و تلاش مضاعف هستیم ، ادامه داد : باید مجمع مشورتی متشکل از اصحاب رسانه ، اساتید صاحب نظر و مسئولان قضایی و اجرایی در خصوص نوع پیام و محتوای آن ، تکنیک های تولید و انتشار و هم اندیشی مستمر داشته باشند و جامعه به یک فهم مشترک از پیشگیری در حوزه های اجتماعی و فرهنگی دست یابد.

دکتر مهدوی راد با تاکید بر ضرورت مردمی شدن فعالیت پیشگیری از آسیبهای اجتماعی گفت : هر جا مردم وارد میدان شوند کارهای بزرگتری به ثمر می نشیند لذا در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیازمند بازبینی بنیادین برای مردمی شدن آن هستیم و ظرفیت اعتقادی و دینی و تاریخی مردم استان اردبیل می تواند به عنوان الگویی برای تاثیرگذاری در حوزه مسائل اجتماعی در سطح کشور مورد استفاده قرار گیرد.

در خاتمه نشست سرهنگ علی لطفی ، مسئول بسیج رسانه سپاه استان اردبیل و شهرام محمدی ، رئیس شورای اندیشه ورزی بسیج رسانه استان گزارشی از اهداف ، برنامه های فعالیت ها و ظرفیت های رسانه ای استان و راهکارهای هم افزایی ارائه دادند.

تشکیل شورای مشورتی ، برگزاری همایش در فضای مجازی و حقیقی ، برگزاری دوره های تولید محتوا و تکنیک های کار با رسانه در حوزه مسائل اجتماعی از جمله مصوبات این جلسه بود.

  پرینت
شناسه خبر : 3373 | تاریخ انتشار : 13 مرداد 1400 - 9:52 | 151 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :