شیوا بیان- با شیوع کرونا اهمیت پرداختن به ورزش بیش از گذشته آشکار شد و ارتباط مستقیم آن با سلامتی در حد بالایی خودنمایی کرد چرا که کرونا یک بیماری تنفسی به شمار می رود و ورزش نیز ارتباط مستقیم با دستگاه تنفسی انسان دارد.

شیوا بیان- ورزش به عنوان مقوله ای آشنا در کشور ما در بین مردم کم و بیش مورد اقبال و یا بعضا مورد بی مهری قرار گرفته اما آنچه که عیان است این است که همه از مزایای ورزش اطلاع دارند.

مزایا و کارکردهای ورزش چه در ابعاد روحانی و چه ابعاد جسمانی بر کسی پوشیده نیست و نشاط و سرزندگی یک جامعه را از اهمیت دادن مردم آن جامعه به ورزش می توان سنجید.

زیرشاخه‌ها و یا گرایش‌های رشته‌های ورزشی در دانشگاه‌ها و همچنین در دوره‌های مربیگری ورزشی به چندین بحث مهم اشاره دارد که می‌توان مباحث تئوری و عملی این رشته وسیع را هم ردیف برخی از رشته‌های پزشکی قرار داد چرا که سرفصل های دروس مشابهی دارند.

مباحثی از قبیل فیزیولوژی و آناتومی بدن و حرکات مفیدی که بر سلامت بدن تاثیر بسزایی دارند و باعث شده تا علم ورزش را با مباحث پزشکی هم خانواده و هم ردیف بدانیم.

ورزش مکمل توسعه مشاغل مختلف در جامعه

ورزش و اقتصاد، گردشگری ورزشی، روانشناسی ورزشی و موضوعاتی از این دست امروزه باعث شده تا بسیاری از کشورها در زمینه ورزش شروع به سرمایه‌گذاری کنند تا هم سلامت جامعه خود را ارتقا دهند و همچنین در کنار آن به درآمد و توسعه اقتصادی نیز دست یابند و در کنار آن برخی از صنایع نظیر صنعت گردشگری را نیز در کنار آن توسعه دهند.

امروزه ورزش را می توان مکملی برای بسیاری از مشاغل و حوزه ها قلمداد کرد چرا با گسترش ورزش می توان ابزار آلات و وسایل ورزشی نظیر وسایل بدنسازی و یا ملزومات کلیه رشته های رزمی و توپی و آبی و… را توسعه داد، در زمینه تولید لباس‌های ورزشی رشته های متعدد می توان سرمایه گذاری کرد، می توان گردشگری را در کنار ورزش جذابتر و پر مخاطب کرد و می توان بسیاری از کارخانه ها را جهت اسپانسری ورزش دعوت کرد تا به‌قولی به سود دو سر برد بیانجامد.

به هر حال قطعا بیشتر از مواردی که در بالا یاد شد می توان از ورزش و مزایای جنبی آن برای گسترش بسیاری از مشاغل استفاده کرد و این امر با توجه خاص مسئولان به جنبه های مختلف ورزش می تواند محقق شود.

 ناسازگاری چالش ورزش در خانه با آپارتمان‌نشینی

با شیوع کرونا اهمیت پرداختن به ورزش بیش از گذشته آشکار شد و ارتباط مستقیم آن با سلامتی در حد بالایی خودنمایی کرد چرا که کرونا یک بیماری تنفسی به شمار می رود و ورزش نیز ارتباط مستقیم با دستگاه تنفسی انسان دارد و در تقویت آن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

اما به نظر می رسد آنچنان که باید به این مسئله توجه نشده و با شیوع کرونا ورزش به انزوا رفته است؛ البته چالش ورزش در خانه برای برهه‌ای کوتاه به خوبی فرهنگ‌سازی شد اما با شرایط کنونی آپارتمان‌نشینی این چالش جوابگو نبوده و باید تدابیری در جهت روی آوردن مردم به ورزش هوازی در محیط‌های باز با رعایت اصول بهداشتی اتخاذ شود چرا که تمرینات هوازی تاثیر فوق العاده ای روی دستگاه تنفسی دارد و ورزش هوازی با آپارتمان‌های نقلی سنخیتی ندارد.

غالبا به افرادی که از بیماری کرونا بهبودی حاصل می‌کنند توصیه می‌شود تا به ورزش و تقویت دستگاه تنفسی آسیب دیده خود روی بیاورند و این مسئله اهمیت ورزش بر سلامتی را می رساند لذا ورزش در هوای آزاد خطر ابتلا به کرونا را افزایش نمی دهد بلکه با تقویت دستگاه تنفسی و همچنین دستگاه ایمنی بدن جامعه می تواند در برابر این ویروس مقاوم شود و در این خصوص لازم است تا برنامه هایی از تلویزیون پخش شود که شیوه ورزش در دوران کرونایی در هوای آزاد را آموزش دهد.

26 مهرماه روز ورزش و تربیت بدنی که از 26 مهر تا 2 آبانماه با عنوان هفته ورزش نامگذاری شده و این مدت، بهترین فرصت برای آشنا کردن مردم با مزایای ورزش و ارتباط مستقیم آن با تندرستی و سلامتی در این وضعیت بحرانی کرونایی است که این امر با مشارکت رسانه ها و دستگاه های ذیربط امکان پذیر خواهد بود.

در پایان می‌توان به این مسئله نیز اشاره کرد که مردم از دستگاه های مرتبط با امر ورزش انتظاراتی فراتر از این را دارند که به تعطیلی باشگاه ها بسنده شود یا اینکه چالشی با عنوان ورزش در خانه راه بیافتد؛ مردم از نهادهای ورزشی که بودجه دریافت می کنند انتظار دارند که بودجه هایی که فعلا به دلیل تعطیلی مسابقات و برنامه های مختلف صرف نشده را همچون نیروهای نظامی کشور یا هیات های مذهبی در جهت تامین ماسک و مواد ضدعفونی و نشان دادن رسالت اصلی ورزش که همان مسئله سلامتی است به کار گیرند.

یادداشت: رشید عبدالحسینی

  پرینت
شناسه خبر : 1303 | تاریخ انتشار : 28 مهر 1399 - 22:23 | 271 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • نویسنده : رشید عبدالحسینی
  • منبع خبر : خبرگزاری ایلنا