ورزش قهرمانی و حرفه ای ورزشکاران بانو در استان اردبیل با پیشرفت محسوس اما به آهستگی در حال رشد و افزایش است .

یادداشت-شیوابیان-سیدامین موسوی

ورزش قهرمانی و حرفه ای ورزشکاران بانو در استان اردبیل با پیشرفت محسوس اما به آهستگی در حال رشد و افزایش است . چنانچه به تاریخ ورزش استان اردبیل مراجعه کنیم موفقیت ها در ورزش قهرمانی و حرفه ای بانوان استان اردبیل از اوایل دهه ۸۰ آغاز شده است و به مرور و تاکنون با پیشرفت محسوس اما به آهستگی در حال رشد و افزایش است . گرایش دختران و بانوان به رشته های رزمی ، توپی ،آمادگی جسمانی و استقامتی در سال های اخیر این نوید را می دهد که علاوه بر سلامتی بیش از پیش و نهادینه شدن ورزش در بین بانوان ، موفقیت های قهرمانی و حرفه ای نیز به شکل قابل توجه افزایش یاید و کورسوی امید در تاریکی محسوب شود .

امکانات و مشکلات مالی مهمترین مشکل پیش رو ورزش قهرمانی بانوان

گرایش و روی آوری نوجوانان و جوانان دختر به ورزش قهرمانی در صورتی به نتیجه موفق و مناسبی می انجامد که امکانات و تجهیزات آن رشته بصورت کاملا مناسب در اختیار ورزشکاران رشته های قهرمانی و حرفه ای قرار گیرد. با توجه به اینکه امکانات و تجهیزات بصورت مناسب در اختیار بانوان قرار ندارد ، پیشرفت و حرکت رو جلو ورزش بانوان برای کسب موفقیت در میادین ملی به آهستگی صورت می گیرد که یک زنگ خطر جدی برای ورزش استان به شمار می آید. مشکلات مالی و بودجه کم برای ورزش بانوان از سوی هیات های ورزشی استان نیز از مهمترین مشکل های ورزشکاران دختر است که بنظر می رسد ادامه این روند باید به سرعت از سوی مسئولین اصلاح و تصحیح گردد و بودجه مناسب و در خور در اختیار هیات برای ورزش قهرمانی و حرفه ای بانوان قرار داده شود . عدم اختصاص بودجه مالی مناسب برای ورزش حرفه ای بانوان استان در سال های اخیر مشکلاتی اعم از عدم اعزام به مسابقات کشوری و نبود اسکان مناسب و حتی لباس مناسب برای مسابقات به وجود آورده است که نشان می دهد حداقل ترین موارد برای پیشرفت وجود ندارد !!!

امکانات و تجهیزات بصورت مساوی با آقایان نیست

بزرگترین مشکل کنونی ورزشکاران قهرمان بانوی استان عدم وجود وقت و زمان کافی برای تمرین در سال های ورزشی نسبت به آقایان است که حتی اگر این زمان هم وجود دارد در بدترین زمان ممکن می باشد. سالن های تخصصی برای رشته های کاملا تخصصی یک نیاز حداقلی و اولویت دار است که نقش ویژه ای در موفقیت ورزشکاران را دارد . موفقیت های سایر استان های دیگر نشان می دهد که به حداقل رساندن فاصله تجهیزات و امکانات بانوان با آقایان موجب رونق بیش از پیش سکوی قهرمانی بانوان شده ونتایج بسیار خوب و ارزنده ای را مشاهده کرده اند. نیاز به حداقل ها در ورزش قهرمانی بانوان استان باید پاسخ داده شود تا شاهد شکوفایی و پیشرفت موردنظر باشیم .

استعدادیابی و تعامل ویژه با آموزش و پرورش

با نگاهی به قهرمانان چند سال اخیر بانو استان نشان می دهد که اکثر این قهرمانان در مدارس و آموزشگاه ها شناسایی و استعدادیابی شده اند . اگر این امر بصورت ویزه و در تعامل کامل با آموزش و پرورش صورت گیرد، دختران نوجوان و جوان زیادی داریم که با استعدادیابی و نگاه ویزه به آنها، می توان به قهرمان پروری و آینده ورزش قهرمانی بانوان استان امیدوار شد .

قهرمانان برتر استان کورسوی امید در تاریکی

قهرمانانی مانند ژاله کاردان رکورددار پرتاب دیسک کشور ، مینا حسینی و حدیث احمدی در دوومیدانی، فاطمه شکوفان و زهرا احسنی در ووشو ، رویا فرضی و سمیه خرمی در فوتبال از جمله قهرمانان شایسته استان هستند که در حال حاضر کورسوی امید در تاریکی ورزش بانوان استان محسوب می شودند و با توجه به مشکلات پیش رو ، همچنان آینده دار و امید به موفقیت این قهرمانان بسیار زیاد است .

  پرینت
شناسه خبر : 9284 | تاریخ انتشار : 24 مرداد 1401 - 9:58 | 192 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :