با ورود سامانه های بارشی‌ متعدد در طی روز‌های گذشته به استان اردبیل و با شرایط موجود، برف و سرما فعلا در اردبیل ماندگار است؛ با این همه محورهای مواصلاتی استان باز و رفت و آمد در آنها جریان دارد

به گزارش شیوابیان،با ورود سامانه بارشی‌های متعدد در طی روز‌های اخیر، استان اردبیل شاهد شرایط خاصی شد که در طول چندین سال گذشته تجربه نکرده بود و این امر موجب ایجاد اختلالات جدی در بسیاری از مناطق استان شده و در رفت و آمد و تردد‌ها مشکلات اساسی پیش آمده و کاهش دما نیز از طرفی مصرف انرژی را افزایش داده و ایجاد مشکلات را چندین برابر کرده است.

تداوم برف و کولاک در اردبیلسیاوش محمدی مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در این باره اظهار داشت: از شب گذشت کولاک شدید در مناطق مختلف استان آغاز شد که به صورت مقطعی انسداد محور‌های مواصلاتی را در پی داشت.

وی بیان کرد: وزش تندباد در برخی مناطق استان به ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسیده که به این منظور کولاک برف سبب لغزندگی، کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها شده که به همین منظور از شهروندان درخواست داریم به دلیل کولاک شدید در جاده‌های مواصلاتی از سفر‌های غیرضروری پرهیز کنند.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: سامانه جدید بارشی نیز از امروز وارد استان می‌شود که بارش مجدد برف در مناطق استان را در پی داشته و به صورت برف و باران در مناطق مختلف استان خواهد بود که تا عصر روز فردا نیز ادامه خواهد داشت و کولاک و یخبندان نیز در استان ادامه و کاهش دما تا ۲۰ درجه زیرصفر خواهد بود.

محمدی افزود: دما و یخبندان نیز جو پایدار در منطقه است که منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد که از رانندگان انتظار داریم از سفر‌های غیرضروری به شدت پرهیز کنند.

 

سید جواد یحیی‌زاده رییس اداره هواشناسی خلخال نیز در این باره گفت: بارش برف در خلخال سبب کاهش دما و یخبندان شدید در منطقه شده و از هفته آینده جوی سرد و نسبتا پایدار در منطقه خواهد شد که به همین منظور جاده خلخال – اسلم از دیروز به دلیل ریزش مقطعی بهمن در چندین نقطه قطع شده که از صبح امروز عملیات بازگشایی در حال اجراست.

وی بیان کرد: مردم خلخال برای تردد به استان گیلان و مرکز کشور از این مسیر استفاده می‌کنند و از مسئولان استان و در راس آن از استاندار معزز اردبیل خواهان تصمیم قاطع و برنامه‌ریزی جدی برای احداث این تونل هستیم که سرعت باد در این منطقه بین ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است و خطر کولاک و عدم دید و شدت سردی آن همیشه استرسی در وجود هموطنان بوده است.

رئیس پلیس راه استان نیز اظهار داشت: در حال حاضر همه محورهای مواصلاتی استان باز است و تردد در آنها جریان دارد.

سید محمد صفوی افزود: با توجه به آغار دوباره بارش برف در محورهای مواصلاتی استان، هموطنان عزیز در صورت مسافرت ضروری حتما زنجیرچرخ و سایر لوازم ایمنی را به همراه داشته باشند.

وی از آمادگی کامل عوامل پلیس راه استان برای هرگونه کمک رسانی به مردم گرفتار در جاده های استان، در صورت نیاز خبر داد.

  پرینت
شناسه خبر : 5841 | تاریخ انتشار : 30 دی 1400 - 12:43 | 235 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :