مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: وضعیت اموال تملیکی و دپو شده در انبارها مساعد و مطلوب نیست و باید در این زمینه اقدامی موثر انجام شود.

به گزارش شیوابیان، یعثوب نژادمحمد مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ظهر یکشنبه در نشست با خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: ارزش اموال تملیکی در استان اردبیل ۷۰ میلیارد تومان است و عمدتا شامل کالاهای قاچاق می باشد که در انبارها به شکل غیراستاندارد نگهداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: اداره اموال تملیکی جزو اولین دستگاه هایی است که در استان با مشکلات جدی روبروست و نه تنها کالاهای دپو شده در انبارها از امکانات و تجهیزات اولیه محروم هستند بلکه درصد قابل توجهی از این اموال که عمومی نیز محسوب می شود در حال هدررفت است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل عمده تجهیزات نگهداری شده در انبارهای اموال تملیکی را دستگاه ماینر و تولید ارز دیجیتال عنوان کرد و گفت: در کنار دستگاه های ماینر که ۶۰ درصد اموال تملیکی را شامل می شود مواد شوینده و اقلام مصرفی نیز در این انبارهای غیرفنی نگهداری می شود که باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند.

نژادمحمد به شاخص های کلان اقتصادی استان براساس آمارهای سال ۹۸ اشاره و تصریح کرد: براساس اطلاعات مرکز آمار تولید ناخالص داخلی در این استان ۳۸ هزار میلیارد تومان است که ۱٫۱ درصد سهم از تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است.

وی جایگاه استان اردبیل را در ارزیابی تولید ناخالص داخلی بیست و دوم کشور عنوان کرد و افزود: تولید ناخالص داخلی سرانه نیز در این استان ۲۹ میلیون تومان است در حالی که این رقم به طور میانگین در کشور ۴۲ میلیون تومان می باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل سهم بخش کشاورزی را ۱۹٫۵ درصد، صنعت را ۲۰ درصد و خدمات را ۶۰٫۵ درصد در تولید ناخالص داخلی برشمرد و بیان کرد: از لحاظ سرانه اشتغال نیز سهم بخش کشاورزی ۳۱ درصد، صنعت ۲۴ درصد و خدمات ۴۵ درصد است.

نژادمحمد به وضعیت درآمد و هزینه خانوارهای شهری و روستایی استان براساس آمار ۱۴۰۰ اشاره و اظهار کرد: متوسط درآمد خانوارهای شهری استان ۷۳ میلیون تومان برآورد شده که این میانگین در کشور ۱۱۲ میلیون تومان اعلام شده است.

وی جایگاه استان اردبیل را در بین ۳۱ استان کشور بیست و نهم اعلام و خاطرنشان کرد: متوسط هزینه خانوارهای شهری ۶۴ میلیون تومان است که در این زمینه نیز رتبه ۲۶ کشور متعلق به استان اردبیل است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل متوسط درآمد خانوارهای روستایی استان اردبیل را ۵۴ میلیون تومان و هزینه های خانوارهای روستایی را ۴۷ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در این شاخص ها نیز جایگاه استان اردبیل نوزدهم و بیستم است.

نژادمحمد مانده تسهیلات سپرده بانک ها را تا پایان تیرماه امسال در بین ۱۴ بانک دولتی و نیمه دولتی ۲۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در این مدت مانده سپرده ۳۰ هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان است که ۹۰ درصد مانده سپرده ها توسط بانک های عامل در قالب تسهیلات با اولویت تولید پرداخت شده است.

وی بیان کرد: ۲۱ شرکت بیمه در استان در سال گذشته بیش از ۷۷۱ میلیارد تومان تولید حق بیمه داشتند که ۹ دهم درصد کل حق بیمه تولید شده را در کشور شامل می شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ادامه داد: ۶۰ درصد حق بیمه تولید شده به عنوان خسارت پرداخت شده و ضریب نفوذ بیمه نیز در استان ۲٫۴ درصد است که نزدیک به میانگین کشوری است.

نژادمحمد با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی فعالیت های خوبی انجام شده است، گفت: کل صادرات استان در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۱۶ میلیون دلار بوده که عمده صادرات سیب زمینی، شمش فولاد، ام دی اف، میوه و تره بار بوده است که به مقصد کشورهای عراق، ترکیه و آذربایجان صادر شده است.

وی رقم واردات استان را نیز ۱۳۲ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: عمده این واردات ماشین آلات و قطعات صنعتی بوده که از ترکیه، فرانسه و چین وارد شده است.

  پرینت
شناسه خبر : 9351 | تاریخ انتشار : 07 شهریور 1401 - 11:18 | 95 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • منبع خبر : مهر