فرمانده یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: در سال‌های اخیر با اقدامات موثر و کنترل‌های هوشمند، زمین‌خواری در استان اردبیل تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش بیان،فرمانده یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: در سال‌های اخیر با اقدامات موثر و کنترل‌های هوشمند، زمین‌خواری در استان اردبیل تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس ازاردبیل، به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی استان، مهدی نوظهور اظهار کرد: در سال‌های اخیر و با اقدامات موثر و کنترل‌های هوشمند زمین‌خواری در استان اردبیل تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل وظیفه حفاظت و صیانت از اراضی ملی و دولتی را برعهده دارد که در داخل شهرها و روستاها سعی دارد از حریم اراضی ملی حفاظت کند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل بیان کرد: در این مجموعه ۲۱ نفر در سطح استان فعالیت می‌کنند که پس از طی مراحل قانونی کارت شناسایی و لباس متحدالشکل برای آنها تهیه و تدارک دیده شده است.

وی ضرورت مشارکت و همکاری مردم را با یگان حفاظت در برخورد جدی با زمین‌‌خواری و تصرف اراضی ملی یادآور شد و بیان کرد: هموطنان می‌توانند از طریق سامانه ۱۶۵۶ به عنوان پل ارتباطی مردم و یگان حفاظت اطلاعات دقیقی را از زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی اراضی ملی در اختیار این مجموعه قرار دهند تا اقدامات قانونی به انجام برسد.

شناسایی ۶۹۲ هکتار اراضی تصرف شده ملی

نوظهور از شناسایی ۶۹۲ هکتار اراضی تصرف شده ملی خبر داد و اضافه کرد: ۳۰۷ هکتار از این اراضی تاکنون خلع ید شده و ۳۸۵ هکتار اراضی تصرف شده در مراجع قضائی در حال بررسی است.

وی ادامه داد: امیدواریم با همکاری قضات این پرونده‌ها هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شده و احکام لازم برای متصرفان غیرقانونی صادر شود.

رفع تصرف ۷۳ هکتار زمین ملی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون برای ۷۳ هکتار زمین ملی رفع تصرف شده به ارزش یک هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان احکام رفع تصرف صادر شده است.

نوظهور ادامه داد: در اراضی دولتی و ملی عمده اقدامات غیرقانونی مربوط به تعرض، تصرف، تخریب و ساخت و سازهای غیرمجاز است که یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی در سال‌های اخیر کمک کرده تا جلوی این اقدامات گرفته شود.

وی بیان کرد:  پدیده زمین‌خواری با مردمی کردن مقابله با زمین‌خواری و اجرای طرح‌های کنترل هوشمندانه و ثبت اطلاعات اراضی ملی در بانک زمین، کاهش یافته است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا در سال‌های آینده آمار زمین‌خواری در این استان به صفر برسد و همشهریان باید مراقب افراد سودجو و زیاده‌خواه باشند تا گرفتار خرید و فروش زمین‌های دولتی نشوند.

ممنوعیت خرید و فروش زمین‌های دولتی

وی تاکید کرد: در قانون برای متخلفان موضوع خرید و فروش زمین‌های دولتی، مجازات یک ماه تا یک سال حبس پیش‌بینی شده و هیچ مرجع حقیقی و حقوقی حق خرید و فروش اراضی ملی مگر با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل را ندارد.

وی گفت: با همکاری معاونت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی برای مدیریت یکپارچه اراضی ملی سعی شده تا در قالب سیستم UTM مشخصات اراضی به ثبت برسد تا جلوی هرگونه سوءاستفاده در اراضی ملی گرفته شود.

  پرینت
شناسه خبر : 5518 | تاریخ انتشار : 22 دی 1400 - 13:11 | 16 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :