کشت محصول سیب زمینی در ۲۱ هزار هکتار از اراضی زراعی شهرستان‌های اردبیل، نمین و نیر در استان اردبیل آغاز شد.

به گزارش شیوابیان،شهریار با پیش‌بینی افزایش هزار هکتاری سطح زیر کشت سیب زمینی در این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: سال گذشته محصول سیب زمینی در حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی این استان کشت شده بود که حدود ۷۰۰ هزار تن محصول از این مزارع برداشت شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ۹۵ درصد محصول سیب زمینی کشت شده در این استان را از رقم آگریا و مابقی را از ارقام متفرقه جِلی، فونتانه، بامبا، اسپیریت، نیلوا، کایزر، امرفونا و ساتینا اعلام کرد.

وی افزود: برای کاشت این میزان سیب زمینی در استان تمام نهاده‌های مورد نیاز از جمله ۶۵ تا ۷۰ هزار تن بذر از نوع مینی تیوبر، مینی تیوبر اس، سوپر الیت، الیت، گواهی شده آ و گواهی شده ب تامین شده است.

شهریار، میزان بذر سیب زمینی تولید شده در استان را حدود ۱۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون چهار شرکت تولید بذر مرغوب سیب زمینی در استان اردبیل فعال است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: استان اردبیل با تولید ۲.۵ میلیون غده بذر مینی تیوبر سیب زمینی، از استان‌های پیشتاز در تولید پایه بذری سیب زمینی به شمار می‌رود.

 

  پرینت
شناسه خبر : 7629 | تاریخ انتشار : 24 فروردین 1401 - 12:01 | 211 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :