رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال از کشف و ضبط محموله ۲.۵ تنی چوب جنگلی قاچاق از قاچاقچیان فرآورده‌های چوبی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش شیوا بیان، صادق پورمحمد عنوان کرد: ارزش این محموله ۸۰۰ میلیون ریال است که قاچاقچیان قصد داشتند با استفاده از فرصت پیش آمده از حضور مردم در آئین‌ عزاداری محرم و خلوت بودن منطقه عبور چوب قاچاق جنگلی آن را از منطقه خارج و به فروش رسانند که با هوشیاری ماموران یگان حفاظت اداره منابع طبیعی خلخال این محموله کشف و ضبط و به محوطه اداره منابع طبیعی انتقال یافت.

او گفت: علاوه بر محموله قاچاق چوب جنگلی یاد شده ماموران یگان حفاظت این اداره در بهار امسال موفق به کشف و ضبط ۴.۵ تن انواع چوب جنگلی قاچاق از قاچاقچیان شدند.

وی افزود: ماموران یگان حفاظت این اداره در جریان شناسایی و کشف این محموله قاچاق چوب ۲.۵ تنی یک دستگاه خورو نیسان وانت حامل چوب جنگلی را توقیف کردند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال اظهارکرد: ۲ قاچاقچی فرآورده‌های چوبی جنگلی نیز در این رابطه دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل محاکم قضایی این شهرستان شدند.

پورمحمداظهارکرد: پارسال نیز با تلاش ماموران پاسگاه ویژه منابع طبیعی۵۳ تن چوب‌آلات جنگلی قاچاق ، ۶۸ پایه چوبی قطع شده از جنگل درختان بلوط منطقه اندبیل و مقادیر قابل توجهی تخته جنگلی از قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد: اجرای طرح ممنوعیت ۱۰ ساله برداشت چوب از جنگل‌های شمال کشور ، افزایش غیرمنتظره قیمت چوب در بازار و افزایش میل قاچاقچیان فرآورده‌های چوبی جنگلی به استفاده از راه‌های ارتباطی این شهرستان برای عبور محوله‌های قاچاق موجب افزایش قاچاق محموله‌های چوب جنگلی و صنعتی شده است.

او افزود: با توجه به واقع شدن بیش از ۸۰ درصد از جنگل‌های استان اردبیل در خلخال بیشترین کشفیات چوب قاچاق جنگلی این استان در شهرستان خلخال صورت می‌گیرد.

پورمحمد اظهارکرد: در اجرای ماده ۴۲ قانون مقابله با قطع اشجار و درختان جنگلی برای افراد متخلف در خصوص قطع ۱۲ اصله درخت جنگلی پرونده قضایی تشکیل و متخلفان محاکمه شدند.

او با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد از جنگل‌های استان اردبیل در حوزه شهرستان خلخال واقع شده، به اهمیت حفظ و حراست از این موهبت الهی تاکید کرد و گفت: جنگل‌های قد کوتاه ارس و بنه ذخیره‌گاه ژنتیکی گونه‌های نادر درختی کشور هستند.

او افزود: برای پیشگیری از این کار از از مردم و دوستداران طبیعت جنگلی درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک قاچاق چوب مراتب اداره منابع طبیعی ویگان حفاظت این اداره  اطلاع دهند.

شهرستان خلخال دارای ۲۵۷ هزار هکتار جنگل و مرتع است که از این میزان ۴۵ هزار هکتار را جنگل های قدکوتاه ارس و بنه تشکیل می‌دهند، علاوه بر تنوع گونه‌های جنگلی خلخال با برخورداری از ۲۱۲ هزار هکتار مرتع ۲۱ درصد از کل مراتع استان اردبیل را به خود اختصاص داده است.

  پرینت
شناسه خبر : 3410 | تاریخ انتشار : 23 مرداد 1400 - 9:26 | 79 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
  • منبع خبر : ایرنا