اردبیل- در نشست هم‌اندیشی رییس مجمع نمایندگان استان با رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل و جمعی از مدیران ادارات و بانک های زیرمجموعه این سازمان، برخی موانع پیش‌روی واحدها و شهرک های صنعتی استان اردبیل احصاء و راهکارهای رفع این موانع بررسی شد.

به گزارش شیوا بیان، رامین صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل در جلسه هم اندیشی رییس مجمع نمایندگان استان با مجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، ضمن تشریح عملکرد سازمان در حوزهای مختلف صنعت ، معدن و تجارت عنوان کرد: ۳۵ درصد ام. دی. اف کشور و ۲۵ درصد لاستیک رادیال ایران در استان اردبیل تولید می‌شود و بالاتر از آنها ۵۰ درصد شیرآلات بهداشتی کشور نیز در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

وی خاطر نشان کرد : در سال جهش تولید ، استفاده از ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی، ۵۵ واحد تولیدی صنعتی ظرفیت خود را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش داده و برای ۸۲۰ نفر اشتغال جدید ایجاد شده است.

صادقی با اشاره به اینکه در بحث پرداخت تسهیلات ثابت و سرمایه در گردش مشکلی نداریم از فعال شدن ۵۶ واحد تولیدی و صنعتی راکد در سطح استان خبر داد و اظهارکرد: در این میان با فعال شدن واحد تولیدی ریسباف ابریشم آرتا که چندین سال بصورت راکد مانده بود برای ۸۰۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با تشریح آخرین وضعیت معادن استان یادآور شد : در حوزه معدن برای ۱۲ محدوده معدنی فلزی پروانه اکتشاف صادر شده است و این نشانگر وجود محدوده امید بخش در استان است که در منطقه مشگین شهر و نیر در حال انجام یک سری فعالیت هایی است که اثرات مثبت آن در رونق اقتصادی استان در سال آینده نمایان خواهد شد .

صدیف بدری رییس مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان اردبیل در نشست هم‌اندیشی با صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مدیران ادارات زیرمجموعه اظهار کرد: از تلاش های صورت گرفته در بخش صنعت و معدن در سطح استان اردبیل قدردانی می کنیم.

وی گفت: بعد از استان شدن اردبیل اقدامات جدی در رشد صنعتی و اقتصادی صورت گرفته اما ظرفیت این استان به‌لحاظ نیروی انسانی و موقعیت جغرافیایی بیشتر از اقدامات انجام شده می‌باشد و هفته آینده در خصوص منطقه آزاد تجاری صنعتی استان و سایر مناطق آزاد پیشنهادی جدید کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری می‌شود که در صورت تصویب نهایی، اتفاقی میمونی در سطح استان رقم خواهد خورد و با این رویداد مهم آینده‌ای درخشان برای استان پیش‌بینی می‌شود.

مهندس بدری با اشاره به بیکاری جوان در استان اردبیل گفت: امروز بزرگ‌ترین چالش پیش روی ما جوانان تحصیل‌کرده بیکار در استان اردبیل است که رفع این معضل به اقدام جهادگونه نیازمند است. ضمن قدردانی از اقدامات انجام گرفته در ارتباط با ایجاد فرصت های شغلی در استان اردبیل، معتقدم در بحث اشتغال باید با واقعیت ها روبرو شویم.

نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: در استان اردبیل اکثر صنایع موجود در مقیاس کوچک و متوسط است و صنایع مادر وجود ندارد، بنابراین طبق مذاکراتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام داده‌ایم تلاش می‌کنیم زمینه ایجاد صنایع مادر توسط شرکت های ایدرو و ایمیدرو در استان فراهم شود.در ارتباط با جذب منابع ملی در قالب تسهیلات برای حمایت از صنایع موجود و درحال اجرا در استان باید گام های موثرتری برداریم و محقق شدن آن نیازمند پیگیری سازمان صمت استان از وزارت متبوع می باشد .

بدری گفت: پتروشیمی اردبیل هم مطالبه مردم است و هم مهم برای صنعت و ارزش افزوده استان لذا به هیچ وجه امتیاز این صنعت نباید از استان دریغ شود.

  پرینت
شناسه خبر : 2716 | تاریخ انتشار : 21 اسفند 1399 - 19:06 | 359 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :