اردبیل- مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل از صدور 72 مورد مجوز سقط درمانی در پزشکی قانونی استان اردبیل خبر داد.

به گزارش شیوا بیان، علیرضا فرخی عنوان کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری ۱۱۰ نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی اردبیل مراجعه کرده اند. از این تعداد تنها ۷۲ نفر واجد شرایط دریافت مجوز بوده اند و برایشان مجوز صادر شده است . لازم به توضیح است که این آمار فقط آمار سقط درمانی  یعنی مواردی که ادامه حاملگی برای مادر یا جنین و یا هر دوی آنها خطر جانی دارد می باشد.

او افزود: تنها خدمتی که در سازمان  پزشکی قانونی بدون نامه مرجع قضایی ارائه می شود، صدور مجوز سقط درمانی است؛ صدور مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن که به تصویب سازمان پزشکی قانونی رسیده‌، بر عهده سازمان پزشکی قانونی است و این سازمان مرجع خاص رسیدگی کننده به این موضوع است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل تصریح کرد: مجوز سقط درمانی بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می شود که مهمترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است به بیان دیگر اگر سن باردای از ۱۹ هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیج وجه وجود نخواهد داشت.

فرخی ادامه داد: علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر به نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین و یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می انجامد تصوری کاملا نادرست است زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود و یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.

  پرینت
شناسه خبر : 1812 | تاریخ انتشار : 10 آذر 1399 - 10:21 | 34 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :